Ak máte radi kvety, no žijete v paneláku, isto ste sa už stretli s tým, že po určitom čase ich už nemáte kde dávať. Niekedy na to zvykli obyvatelia bytoviek využívať aj priestory chodieb či medziposchodí, a tie potom vyzerali ako malá botanická záhrada. Zrejme však nevedeli, že je to kvôli požiarnym normám už desiatky rokov zakázané.
Stále sa však nájdu ľudia, ktorí o tom nevedia. V skupine na sociálnej sieti, ktorá slúži obyvateľom sídliska Klokočina v Nitre, sa tiež nedávno niekto pýtal, či je pravda, že na medziposchodí nesmú byť umiestnené kvety.
Ľudia mu v komentároch ozrejmili, že nejde o nič nové a tento zákaz platí už roky. Legislatíva totiž požaduje, aby bola úniková cesta vždy bezpečná. Hovorí o tom napríklad vyhláška ministerstva vnútra č. 225/2012 Z. z., ktorou sa ustanovujú technické požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť pri výstavbe a pri užívaní stavieb alebo STN 92 0201-3 o Požiarnej bezpečnosti stavieb.
Zákon o ochrane pred požiarmi okrem iného stanovuje, že správca domu musí „zabezpečiť v objektoch a v priestoroch vykonávanie preventívnych protipožiarnych prehliadok a odstraňovať zistené nedostatky“.
Preventívne protipožiarne prehliadky by sa mali v bytových domoch vykonávať každých 12 mesiacov. Počas tejto prehliadky sa kontroluje aj trvalá voľnosť únikových ciest. „Dom môže v prípade kontroly dostať od požiarnikov za takéto prekážky v únikových cestách aj pokutu,“ doplnil nitriansky mestský poslanec Pavol Obertáš.
Pri záchrannej akcii totiž môže každý takýto predmet uložený v chránenej únikovej ceste skomplikovať prácu záchranných zložiek, sťažiť evakuáciu a ohroziť bezpečnosť ľudí. Pri požiari bývajú priestory silno zadymené, tmavé a viditeľnosť veľmi zlá.
O predmety ako sú kvetináče, ale aj skrinky či poličky, tak môžu hasiči zakopnúť a zraniť sa, rovnako tak i susedia, ktorí sa budú v záchvate paniky snažiť dostať do bezpečia. Ďalším problémom je to, že často ide o horľavé predmety, ktoré môžu ešte zvýšiť intenzitu horenia.