Neďaleko Dunaja chcú skladovať vysoko toxickú a karcinogénnu látku aj staré batérie


Foto: Neďaleko Dunaja chcú skladovať vysoko toxickú a karcinogénnu látku aj staré batérie Foto: freepik.com

V nevyužívanej plechovej hale v obci Okoličná na Ostrove (okres Komárno) chce súkromný investor skladovať vyradené batérie, akumulátory a oxid chrómový, hoci len krátkodobo. Ide však o vysoko toxickú látku, ktorá je karcinogénna a môže spôsobiť rakovinu, prípadne i smrť, ak ju človek vdýchne. 

Oxid chrómový je však veľmi nebezpečný aj pre životné prostredie, hlavne pre vodu. Sklad sa pritom nachádza neďaleko rieky Dunaj, vzdušnou čiarou je to asi sedem kilometrov. Upozornil na to spravodajský portál MY Nové Zámky. 

Oxidu chrómového bude menej

Projekt je momentálne vo fáze posudzovania vplyvov na životné prostredie a podľa údajov zverejnených na Enviroportáli za ním stojí firma Ferozmat trade z Dunajskej Stredy. 

V zámere stojí, že by v hale chceli skladovať minimálne desať ton batérií a v oddelenej časti miestnosti od 500 do 1 000 ton oxidu chrómového. Zástupca firmy Jozef Méry však pre MY povedal, že k daným číslam dostali nejaké pripomienky a tak ročnú kapacitu oxidu chrómového znížili na päť ton. Táto zmena však ešte nie je v zámere uvedená. 


Enviroportál/Google Maps

Náklady na prevádzku boli predbežne vyčíslené na 100 000 eur a počítajú aj s vytvorením minimálne jednej novej pracovnej pozície. 

„V závislosti od potrieb prevádzkovateľa sa však toto číslo môže v čase meniť v závislosti od dopytu po tejto službe. Je možné, že pre potreby zabezpečenia prevádzky skladovania bude k dispozícii aj pracovník (-ci) rovnakej spoločnosti Ferozmat trade, s.r.o. zo Zberne odpadov zo železných a neželezných kovov ktorá sa nachádza v susedstve,“ uvádza firma v zámere. 

Poslanci rozhodnú, ako ďalej

Starostka obce Okoličná na Ostrove Monika Csernyánszka nie je z týchto plánov príliš nadšená. Pre MY Nové Zámky povedala, že by nebolo dobré, kebyže sú v okolí skladované takéto nebezpečné látky a treba prihliadať aj na obyvateľov. Zámer ešte pôjde na obecné zastupiteľstvo a poslanci rozhodnú, ako ďalej. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu