Turbo-okružná križovatka vo Vrábľoch sa stáva realitou: Realizátor si prevzal stavenisko. Viete, ako ňou prejsť?


Foto: Turbo-okružná križovatka vo Vrábľoch sa stáva realitou: Realizátor si prevzal stavenisko. Viete, ako ňou prejsť? Foto: Facebook/Viktor Németh, primátor mesta Vráble

Dlhoočakávaný turbo-kruhový objazd vo Vrábľoch sa čoskoro stane realitou. Podľa informácií vrábeľského primátora Viktora Németha si v stredu 29. mája 2024 prevzal stavenisko realizátor diela, spoločnosť ViOn Invest a. s.

Od dnešného dňa začína plynúť lehota na realizáciu diela v zmysle zmluvných podmienok,“ potvrdil primátor Németh. O výstavbe turbo-objazdu v oblasti stykovej križovatky ciest I/51 a II/511 sa rozhodlo už v roku 2022, pri projekte však viazlo verejné obstarávanie. Ľady sa pohli až v marci tohto roka, kedy došlo k podpisu zmluvy s realizátorom stavby. 


Výstavba však na nejaký čas negatívne ovplyvní už beztak preťaženú premávku v oblasti. Motoristov totiž aktuálne obmedzuje aj prebiehajúca rekonštrukcia cesty I/51 v úseku Vráble - Golianovo. „Zhotoviteľ stavby sa obrátil v tomto týždni na mesto Vráble aj so žiadosťou o stanovisko k dopravnému riešeniu 0. a 1. etapy stavby,“ potvrdil Németh. 


O presnej podobe dočasných dopravných obmedzení a obchádzkových trasách bude po rozhodnutí informovať Dopravný krajský inšpektorát aj mesto Vráble. 

Čo je to turbo križovatka?

Turbo-okružná križovatka je druh kruhového objazdu, v ktorom sú minimálne dva paralelné jazdné pruhy usporiadané takzvaným špirálovitým spôsobom. Pri jej prechádzaní tak netreba meniť jazdný pruh, znižuje sa frekvencia kríženia s jazdnými dráhami iných vozidiel. Vďaka tomu je ,turbo-kruháč’ bezpečnejší a plynulejší než klasický kruhový objazd. 

Pre nezvyknutých vodičov môže byť používanie takejto križovatky spočiatku náročné. Názorný manuál na jej použitie uverejnil portál Žilinak.sk:

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: