S blížiacim sa letom prichádzajú aj dlhšie dni so stále vyššou intenzitou slnečného žiarenia. Mnohí tak automaticky siahajú po slnečných okuliaroch, bez ktorých si niektorí nevedia letné mesiace ani predstaviť. Pri výbere máme často tendenciu hľadieť hlavne na pekný a praktický dizajn. Aké sú ďalšie parametre dôležité pri výbere okuliarov, nám porozprávala špecialistka Lívia Šidlová.
Podľa zrakovej odborníčky by slnečné okuliare v prvom rade nemali byť výhradne letnou témou. „Oči by sme si nemali ochraňovať len počas slnečných letných dní, ale celoročne, pretože všadeprítomné UV žiarenie ohrozuje zdravie očí,“ vysvetľuje Šidlová. UV žiarenie môže byť v zamračenom počasí takmer rovnako intenzívne ako počas bezoblačného dňa. Práve UV-A lúče a UV-B lúče predstavujú pre naše oči najväčšie nebezpečenstvo, ktoré zvyšuje fakt, že sú pre nás neviditeľné. Paradoxne, UV žiarenie je pre naše zdravie nenahraditeľné kvôli tvorbe vitamínu D. Jeho veľké množstvo však môže spôsobiť aj vážne následky.
Lacné slnečné okuliare, ktoré nie sú certifikované a šošovky nemajú dostatočnú ochranu proti UV žiareniu, môžu predstavovať hrozbu pre náš zrak. „Je známe, že UV žiarenie poškodzuje biologické tkanivá a jeho nežiadúce účinky sa prejavujú napríklad spálením pokožky. Čo sa týka očí, riziko UV žiarenia a modrého svetla spočíva v tom, že len jeho časť je pohltená rohovkou, zvyšok dopadá až priamo na sietnicu. Pokiaľ oči nie sú chránené, koledujeme si o zvýšené riziko vzniku katarakty, degenerácie makuly či pterýgia,“ varuje odborníčka.
Spôsob, akým nekvalitné okuliare poškodzujú náš zrak, súvisí s tým, ako naše oči prirodzene reagujú na zmeny. Keď oko vystavíme svetlu, zrenica sa zúži. Ak oko zatemníme, zrenica sa roztiahne. Je to prirodzený stav oka. Ak si nasadíme nekvalitné slnečné okuliare, tmavé sklá síce zabránia vstupu svetla do oka a zrenica sa prirodzene nezatiahne, ale pri nekvalitnej a nedostatočnej UV ochrane vlastne oko dostane viac dávky žiarenia zo slnka, ako keby sme nemali žiadne slnečné okuliare.
Aby slnečné okuliare skutočne chránili náš zrak, musia mať kvalitný UV filter. Ako vysvetľuje portál najmama.sk, pri nákupe to spoznáme vďaka označeniu “UV 400” alebo “100 % UV ochrana”. Výrobky s takouto nálepkou garantujú, že dokážu vyfiltrovať dostatočné množstvo škodlivého žiarenia. Všímajte si aj označenie „CE“, ktorým sa v Európske únii označujú tie výrobky, ktoré spĺňajú vysoké požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia a životného prostredia. Takéto okuliare by mali byť dostatočnej kvality a odolné voči poškriabaniu.
Ako zdôrazňuje Lívia Šidlová, okuliare s nedostatočnou kvalitou ochrany zraku by sme si radšej vôbec nemali nasadzovať. „Kvalitné slnečné okuliare musia obsahovať predovšetkým kvalitný UV filter. Možným vylepšením je polarizácia, ktorá eliminuje nepríjemné odlesky od hladkých plôch, akými sú napríklad mokrá vozovka, vodná plocha, sklené priečelie budovy,“ dopĺňa odborníčka.
Ak si nie ste celkom istí, či vaše slnečné okuliare spĺňajú všetky potrebné parametre, mnohé optiky ponúkajú bezplatné meranie účinnosti UV filtra. Ako dopĺňa Lívia Šidlová, V Očnej Optike MANIA vám na počkanie premerajú UV filter vo vašich slnečných okuliaroch a potvrdia, či ste voči nástraham letných dní dostatočne chránení.