Tip na sobotu: Sokoliari, tvorivé dielne aj degustácie medov a vín na festivale Medokvet v Nitre


Foto: Tip na sobotu: Sokoliari, tvorivé dielne aj degustácie medov a vín na festivale Medokvet v Nitre
Galéria: 7 fotiek
Foto: Facebook/Botanická záhrada SPU Nitra

Botanická záhrada Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre je už niekoľko mesiacov otvorená, a tak sa tu v sobotu 8. júna uskutoční festival Medokvet. Pripravený bude bohatý program a množstvo regionálnych produktov. Tešiť sa môžete na zážitkové degustácie medov, medoviny či vína, ale aj na ďalšie kvalitné výrobky od lokálnych producentov. 

Čaká vás celodenný program

Podujatie sa začne o 9:00 hod. a potrvá do 17:00 hod. Príde sem viac ako 30 vystavovateľov, medzi ktorými budú remeselníci, umelci, odborní zamestnanci SPU a lokálni výrobcovia. „Pripravené sú workshopy, panelové diskusie, tvorivé dielne, sokoliari, výstavy, divadlo aj hudobné vystúpenia,“ ozrejmila hovorkyňa univerzity Renáta Chosraviová.

Umelecky nadané deti aj dospelí sa budú môcť zapojiť až do troch workshopov maľovania a vyskúšať si môžu akvarel i olejomaľbu. Mestské divadlo Trenčín zahrá o 14:00 hod. divadelné predstavenie pre deti Včielka Meliska a pripraví aj workshop výroby látkových chrobáčikov. Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre na podujatie zapožičia úle.


Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva z Liptovského Mikuláša prinesie interaktívne hry zamerané na opeľovače, nebudú chýbať bylinky, čajové zmesi a degustácia lesného ovocia.

Workshopy, ukážky aj degustácie vín 

Na Medokvete sa, samozrejme, aj tento rok predstavia jednotlivé pracoviská Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, vrátane samotnej Botanickej záhrady SPU. 


„Cieľom podujatia je propagácia Botanickej záhrady a ďalších pracovísk univerzity s akcentom na filozofiu SPU ako Zelenej univerzity, tiež osveta a upriamenie pozornosti na dôležité environmentálne témy. Festival chce zároveň poukázať na prepojenie nosných tém, ktorým sa SPU venuje v rámci výučby ako i naviazanie jednotlivých pracovísk s praxou,“ vysvetlila Chosraviová.

Botanická záhrada zorganizuje workshop tvorby machových obrazov, ukážky floristiky a montessori dielničky zamerané na včely, opeľovače a botanické témy. Jej stánok ponúkne aranžmány z vlastnej produkcie, prebytky rastlín a byliniek.

Vysokoškolský poľnohospodársky podnik Kolíňany prinesie vína na degustáciu, Výskumné centrum AgroBioTech vlastné univerzitné pivo, medy a sušienky. Slovenská poľnohospodárska knižnica a Vydavateľstvo SPU zas prinesú knihy s tematikou včelárstva a životného prostredia. O hudobný doprovod sa počas dopoludnia postará univerzitný Folklórny súbor Zobor. 

Každá fakulta si pripravila zaujímavý program

S programom prídu aj jednotlivé fakulty SPU. Ústav výživy a genomiky Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov napríklad zmeria váš zdravotný stav a telesnú kompozíciu pomocou prístroja InBody S10. Pripravené však budú aj rôzne diskusie a ukážky.


„Fakulta ekonomiky a manažmentu predvedie prístroj využívajúci umelú inteligenciu a počítačové videnie v realite s monitorovaním emócií. Odborníci z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva budú v panelovej diskusii rozoberať dôležité témy týkajúce sa zmeny klímy a potreby zelene v meste, nové univerzitné Kreatívne centrum predstaví letové ukážky dronov s použitím leteckej fotogrametrie. Centrum univerzitného športu ponúkne zaujímavé športové ukážky a program dňa spestria aj Sokoliari svätého Svorada SPU,“ priblížila hovorkyňa SPU bohatý program. Viac o podujatí nájdete tu.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo
Miesto: Botanická záhrada SPU v Nitre
Dátum: 08.06.2024 - 09:00    17:00

Prečítajte si viac: