VIDEO: Archeológovia našli pri Novej Vsi nad Žitavou stredoveký kostol a sídlo. Pomohol im 3D model celého Slovenska


Foto: VIDEO: Archeológovia našli pri Novej Vsi nad Žitavou stredoveký kostol a sídlo. Pomohol im 3D model celého Slovenska Foto: ta3

Výskumníkom naprieč viacerými odbormi sa spoločnými silami podaril unikátny objav. Podarilo sa im odhaliť tajomstvá stredovekej dediny Jovka, ktorá leží v blízkosti dnešnej obce Nová Ves nad Žitavou. O priebehu archeologického prieskumu a nových zisteniach porozprávali pre TA3 docentka a vedúca archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Zuzana Borzová a Tibor Lieskovský z Katedry globálnej geodézie a geoinformatiky na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.

Ako priblížili, objav bol výsledkom spojenia expertov geodézie, geotechnológie archeológie a histórie. Presná lokalita stredovekej obce bola totiž určená aj za pomoci veľmi presného 3D modelu celého Slovenska, ktorý vznikol vďaka práci Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky. Na katedre geodézie STU tento model ďalej prerábajú tak, aby vedel presne detekovať archeologické prvky.

Našou úlohou je tento model prehľadávať a hľadať tam zaniknuté štruktúry, ako sú staré terasy či polia,“ vysvetlil Tibor Lieskovský. Pomocou takejto geolokácie sa podarilo nájsť aj stredoveký kostolík svätého Tomáša v zaniknutej dedine Jovka v dnešnej Novej Vsi nad Žitavou. „Vďaka tomuto modelu sme objavili aj okolité cesty, cintorín, terasy. Tieto dáta sme posunuli archeológom a pamiatkarom,“ opísal ďalej Lieskovský výskumný proces. 

Archeologička z nitrianskej univerzity Zuzana Borzová bola jedna z odborníkov, ktorí nadviazali na výsledky geotechnológie, a zistenia overovali v teréne. Podaril sa sa im skutočne bohatý nález množstva predmetov svedčiacich o bežnom živote pred stovkami rokov. „Staré úvozové cesty, ktoré ohraničovali priestor cintorína, kde bol aj kostol, stopy po ľudskej činnosti, stopy po stavebných objektoch – depresie v teréne, črepy z riadov, misky, hrnce či fľaše,“ vymenováva archeologička časť pozoruhodných objavov v obci vzdialenej asi 20 kilometrov od Nitry. 


Archeologický tím následne oslovil geofyzika, ktorý lokalizoval už neexistujúci kostol. Vďaka presnému určeniu pôdorysu tak poznáme jeho rozmery a vieme, že šlo o jednoloďový kostol s polkruhovou apsidou. Z kostolíka nezostal na mieste ani kúsok stavebného materiálu – je pravdepodobné, že si všetok rozobrali obyvatelia z okolia, kostoly sa totiž v stredoveku stavali z tých najkvalitnejších dostupných materiálov. 


A do akého obdobia je nález datovaný? „Do výskumu boli zapojení aj historici, ktorí potvrdili, že daná osada existovala najneskôr od polovice 13. storočia,“ prezradila Zuzana Borzová. Osada mala zaniknúť v 16. storočí, no naposledy bola na mapách z 18. storočia. V 20. storočí ju pri výskume objavil archeológ, ale zabudol zaznamenať jej polohu.

Podľa Borzovej pri počiatočných prieskumoch objavili stopy po nelegálnom prieskume a vykrádaní lokality, čo archeológov motivovalo čo najskôr realizovať prieskum detektorom.  „Našli sme dve mince. Denár Ondreja III. a pfennig Přemysla Otakara II.,“ doplnila odborníčka. Okrem toho objavili aj množstvo železných predmetov každodenného života, ako napríklad kosák či klince. Tie mohli súvisieť so staviteľstvom, ale aj neďalekým cintorínom.

Nález bude prezentovaný aj v rámci podujatia Noc kostolov, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 6. júna priamo v lokalite náleziska a v piatok 7. júna vo Vrábľoch. Detaily nájdete na stránke podujatia

Celý rozhovor s odborníkmi si môžete pozrieť aj tu:


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: