Eurovoľby 2024: V Nitre môže prísť k urnám vyše 63-tisíc občanov, voliť chcú aj ľudia vo väzení či v nemocnici


Foto: Eurovoľby 2024: V Nitre môže prísť k urnám vyše 63-tisíc občanov, voliť chcú aj ľudia vo väzení či v nemocnici Foto: freepik.com

Už túto sobotu, dňa 8. júna 2024, sa uskutočnia voľby do Európskeho parlamentu. V Nitre bude celkovo otvorených až 72 volebných miestností, v ktorých si voliči môžu vybrať a zakrúžkovať svojich dvoch kandidátov z 24 politických strán. Volebné miestnosti sa otvoria presne o 7:00 hod. a zatvoria o 22:00 hod. 

V Nitre má v čase volieb právo voliť 63 500 obyvateľov. Záujem o voľby prejavili aj voliči z rôznych zariadení, ako sú nemocnice, väznice či zariadenia pre seniorov. O hlasovací preukaz pre tých, ktorí budú voliť mimo svojho bydliska, zatiaľ požiadalo 1 200 voličov. Tento počet však podľa slov radnice neustále rastie s blížiacim sa termínom volieb. 


Ak ste si ešte nestihli vybaviť hlasovací preukaz, poslednú možnosť máte v piatok 7. júna do 13:30 hod. Prísť musíte osobne a so svojím občianskym preukazom na Mestský úrad v Nitre. O tieto voľby však býva nižší záujem, ako o komunálne, parlamentné či prezidentské voľby. „Zatiaľ je ťažko predvídať, či tomu tak bude aj tentoraz,“ uviedlo mesto. 


Ako voliť?

Volíte tak, že si vyberieme politickú stranu, ktorej chcete dať hlas. Na jej hlasovacom lístku môžete zakrúžkovať poradové čísla maximálne dvoch kandidátov, ktorým takto pridelíte prednostný hlas. Ak nezakrúžkujete nikoho, hlasovací lístok je stále platný, ale platí poradie kandidátov, aké si určila politická strana.

Voliť musíte v okrsku, v ktorom ste zapísaní. Ak máte hlasovací preukaz, môžete voliť kdekoľvek, v rámci celého Slovenska. Ak máte v občianskom preukaze uvedený ako trvalý pobyt „Mesto Nitra“, volíte v okrsku č. 6 (CVČ Domino). 

Aké doklady potrebujete vo volebnej miestnosti?

  • občiansky preukaz,
  • hlasovací preukaz (ak vám bol vydaný),
  • pobytový preukaz (ak ste občan iného členského štátu EÚ),
  • slovenský cestovný pas (ak nemáte trvalý pobyt na Slovensku a ani v členskom štáte EÚ).

Slovensko nakoniec bude v 720-člennom Európskom parlamente zastupovať 15 poslancov, teda o jedného viac, ako v uplynulom období. 

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: