Meteorológovia varujú: Platia výstrahy I. a II. stupňa pred silnými búrkami a je tu aj riziko tornád


Foto: Meteorológovia varujú: Platia výstrahy I. a II. stupňa pred silnými búrkami a je tu aj riziko tornád Foto: pixabay.com

Pokojné počasie už onedlho vystriedajú ďalšie búrky a dažde. Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) vyhlásili pre celé Slovensko výstrahy I. stupňa a pre niektoré okresy na východe krajiny aj výstrahy II. stupňa. Pre štyri okresy na juhu Slovenska sú vydané aj hydrologické výstrahy I. stupňa  

V Nitrianskom kraji hrozia búrky od štvrtka 6. júna od 21:00 hod. do piatka 7. júna do 7:00 hod. Sprevádzať ich bude prudký dážď s intenzitou 20 - 30 mm / 30 min. a nárazy vetra môžu dosiahnuť rýchlosť 65 - 85 km/h. Stať sa tiež môže, že budú padať aj krúpy. Podľa portálu imeteo.sk dokonca v jednej lokalite Slovenska hrozí aj vznik tornád, no obyvatelia Nitrianskeho kraja sa však toho obávať nemusia. 

Čaká nás ale poriadne búrlivá noc, keďže veľký zhluk búrok sa vytvorí priamo nad Slovenskom. Búrky k nám zavítajú spoza hraníc, výstrahy II. stupňa sú totiž vyhlásené aj v susednom Rakúsku a na pozore musia byť i ľudia v Česku, Poľsku, Nemecku a Švajčiarsku. 


Hydrologické výstrahy platia pre dva okresy Nitrianskeho kraja, a to pre Komárno a Nové Zámky. „Vzhľadom na dotekanie z horného úseku slovenskej časti Dunaja očakávame na dolnom úseku Dunaja pretrvávanie vysokých vodných hladín s prekročením 1. stupňa povodňovej aktivity,“ uvádza SHMÚ. Výstrahy platia až do 9. júna do 10:00 hod. 

Prečítajte si viac: