Becík sa do europarlamentu neprekrúžkoval. Hoci bol jednotka, skončil ako dvojka


Foto: Becík sa do europarlamentu neprekrúžkoval. Hoci bol jednotka, skončil ako dvojka Foto: Facebook/Nitriansky samosprávny kraj

Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja a poslanec Národnej rady SR Branislav Becík sa do Európskeho parlamentu nedostal, hoci bol jednotkou na kandidátke strany Hlas-SD. Najviac prednostných hlasov však napokon získal štátny tajomník Branislav Ondruš, ktorého voliči prekrúžkovali z druhého miesta kandidátky až do Bruselu. 


Branislav Becík mal dokopy 39 595 platných prednostných hlasov, zatiaľ čo Branislav Ondruš mal až 42 423 hlasov. Keďže však Becík získal druhý najvyšší počet hlasov, je vedený ako prípadný náhradník za Ondruša. Strana Hlas-SD sa do europarlamentu dostala s 7,18 percentami hlasov, a tak získala len jeden mandát. Rovnako ako Hlas-SD má jeden mandát aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). 

Celkovo presiahlo päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti 5 politických subjektov. Najviac mandátov, až šesť, získali víťazi volieb - Progresívne Slovensko. Päť mandátov má Smer-SD a dvoch zástupcov bude mať v Bruseli aj hnutie Republika. 


Nitriansky župan sa po zverejnení oficiálnych výsledkov poďakoval svojim voličom za podporu a sľúbil im, že bude aj naďalej zodpovedne vykonávať svoju prácu ako predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, aj ako poslanec Národnej rady SR. 


„Na základe našich osobných stretnutí, rozhovorov, či správ, ktoré ste mi posielali tu na sociálnych sieťach, si však uvedomujem, že je pre Vás dôležité, aby ste ma aj naďalej videli ako plnohodnotného predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja a nie ako poslanca Európskeho parlamentu,“ napísal na sociálnej sieti a dodal, že ho to posúva vpred.

Európskym témam sa však chce venovať aj naďalej zo svojej súčasnej pozície župana. „Spravím všetko pre zastavenie nezmyselnej zelenej dohody (Green Deal), ktorá by mala devastačné následky pre Slovensko,“ uviedol. Ako poslanec parlamentu zas chce zastupovať všetkých slovenských poľnohospodárov.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: