FOTO: V Nitrianskom kraji vyčíňali supercely, vietor a krupobitie. Ďalšia vlna búrok má udrieť už dnes


FOTO: V Nitrianskom kraji vyčíňali supercely, vietor a krupobitie. Ďalšia vlna búrok má udrieť už dnes
Galéria: 6 fotiek
Foto: Krúpy v Gbelcoch. facebook/Severe Weather Slovakia (Zoltán H)

Počasie počas nedeľňajšej noci bolo predovšetkým na juhozápade Slovenska poriadne divoké. Najväčšia búrková aktivita zasiahla Podunajskú nížinu, viaceré obce zaznamenali krúpy s priemerom až 4 centimetre. Vyskytli sa aj supercely a mimoriadne silný vietor, ktorý bral všetko, čo mu prišlo do cesty. 

Obrovské krúpy odfotil vo svojej záhrade obyvateľ obce Gbelce v novozámockom okrese. Smršť sa mala obcou prehnať behom piatich minút sprevádzaná silným lejakom a nárazmi vetra. V mnohých oblastiach bola poškodená úroda. 

Podľa portálu imeteo.sk priniesla uplynulá noc doposiaľ najväčšiu búrkovú aktivitu tohto roka. Udrieť malo vyše 30-tisíc bleskov. Zasiahnutá bola aj obec Svodín v okrese Nové Zámky, kde padali až 4-centimetrové krúpy a silný vietor prevracal stĺpy elektrického vedenia či stromy. Poškodené boli mnohé terasy rodinných domov. Supercela sprevádzaná extrémnymi prejavmi počasia sa prehnala aj obcou Imeľ v okrese Komárno, kde udrela večer asi o 22:00 hod. Silný vietor vyvracal stromy, rozbíjal akvária, prevracial trampolíny, či dokonca odniesol kus strechy rodinného domu. Tiež padali krúpy a popadané stromy komplikovali premávku. 

Výkyvy počasia však nateraz nepovedali posledné slovo. Podľa portálu SHMÚ sa musíme pripraviť na ďalšiu vlnu búrok. Výstrahy prvého stupňa na pondelok 10. júna boli vydané pre celé územie Slovenska. 

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: