FOTO: Cez 70 milimetrov za vyše hodinu a pol. Juh Slovenska ohrozujú kvôli silnému dažďu aj záplavy


FOTO: Cez 70 milimetrov za vyše hodinu a pol. Juh Slovenska ohrozujú kvôli silnému dažďu aj záplavy
Galéria: 6 fotiek
Foto: Zaplavená cesta v Nitre v smere na Lehotu (zdroj: FB/Dorpavný servis Nitra: Robko Robinečko K.)

V nedeľu 9. júna 2024 udreli na juhozápadnom Slovensku, predovšetkým v blízkosti maďarských a rakúskych hraníc mimoriadne silné búrky. Z viacerých oblastí bol hlásený výskyt superciel aj ničivého krupobitia.

Kvôli výdatným zrážkam dochádza ešte v priebehu pondelka k nárazovému stúpaniu vodných tokov či zaplavovaniu cestných komunikácií. Taký prípad bol hlásený aj z Nitry, kde dážď zaplavil časť cesty v smere do Lehoty. Podľa očitých svedkov tu najneskôr v obedňajších hodinách pracovala odčerpávacia cisterna. 

Intenzívne zrážky padli aj v obci Čechy v okrese Nové Zámky. Za jeden a pol hodiny tu malo v dvoch vlnách spadnúť vyše 60 milimetrov zrážok. Obec je kvôli častému riziku záplav vybavená suchým poldrom. Ten sa  počas uplynulej noci naozaj zišiel, z fotografií vidieť, že plný vody. Inde spôsobujú problémy aj popadané stromy. V obci Báb zatarasili cestu od Sýpky u Ludvíka. 

Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil v pondelok 10. júna prvý stupeň povodňovej aktivity na celom území Nitrianskeho kraja. Okrem toho hrozia záplavy v oblasti Bratislavy, Dunajskej Stredy aj Galanty, prakticky celému Banskobystrickému kraju, častiam Gemera a okresu Košice - okolie. Najvyšší, tretí stupeň povodňovej aktivity si vyslúžil okres Prievidza, z dôvodu očakávaného prudkého stúpania hladiny Lehotského potoka. 

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: