• 26. jún 2024 o 07:40

Pozor, na Nitriansky kraj sa opäť valia silné búrky. Hrozia prívalové dažde aj krúpy

Foto: Pozor, na Nitriansky kraj sa opäť valia silné búrky. Hrozia prívalové dažde aj krúpy
Foto: Facebook

Horúčavy opäť vystriedajú silné búrky. Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) vyhlásili na stredu 26. júna výstrahy I. stupňa pre takmer celé Slovensko, vrátane všetkých okresov Nitrianskeho kraja. 

Búrky sa začnú už v skorých ranných hodinách, od 5:00 hod., a to najmä v okresoch Nitra, Komárno, Šaľa a Nové Zámky. V ďalších okresoch začnú až od 12:00 hod. a potrvajú do 23:00 hod. 

Ani meteorológovia však ešte nevedia, čo presne nás čaká. Búrky k nám však zrejme zavítajú od našich južných a západných susedov. „Malo by ísť už o sformovaný búrkový systém, ktorý sa zo západného Maďarska a z východného Rakúska dostane postupne aj nad naše územie. Najväčšie nebezpečenstvo predstavujú prívalové zrážky,“ uviedol portál imeteo.sk.


Silné lejaky môžu mať intenzitu 20 - 30 mm / 30 minút a nárazy vetra rýchlosť 65 - 85 kilometrov za hodinu. Meteorológovia nevylúčili ani to, že môžu padať krúpy.

Búrky budú postupovať smerom cez západné Slovensko a postupne sa rozšíria aj v ďalších častiach Slovenska. „Budú sa tvoriť jednotlivé búrkové bunky, ktoré budú lokálne aj intenzívnejšie. V jadrách búrok je riziko aj výskytu väčších krúp,“ dodal portál o počasí.

Minútky zo Slovenska