Mesto pod Zoborom čakajú trojdňové oslavy: Zažite Pribinovu Nitrawu, jarmoky i vystúpenie Lúčnice


Foto: Mesto pod Zoborom čakajú trojdňové oslavy: Zažite Pribinovu Nitrawu, jarmoky i vystúpenie Lúčnice
Galéria: 22 fotiek
Foto: Facebook/Mesto Nitra

Už tento týždeň sa v meste pod Zoborom uskutočnia veľké mestské slávnosti Nitra, milá Nitra. Tie potrvajú až tri dni - od piatka 5. júla do nedele 7. júla. Slávnosti sú oslavami 1 161. výročia príchodu solúnskych bratov Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy, a preto aj väčšina z chystaných podujatí bude mať súvis s týmto slávnym historickým momentom.

Piatok

Počas troch dní čaká na návštevníkov skutočne bohatý program a rôzne spoločenské, kultúrne a cirkevné akcie. V piatok 5. júla, na Sviatok svätého Cyrila a Metoda, otvorí program tradičná Cyrilo-metodská národná púť, teda ranná svätá omša na Svätoplukovom námestí. Celebrovať ju bude apoštolský nuncius Svätej stolice v SR arcibiskup Mons. Nicola Girasoli.

„Tohtoročné slávnosti otvoríme rannou svätou omšou, na ktorú prichádza množstvo pútnikov z celého Slovenska i zo zahraničia. Pokračovať budeme programom na hrade, kde návštevníkov okrem Dňa otvorených dverí čaká historický festival Pribinova Nitrawa,“ priblížil primátor Marek Hattas.

Tešiť sa môžete na veľkolepý sprievod kniežaťa Pribinu a chýbať nebudú ani šermiari, turnaje bojovníkov, lukostreľba či tvorivá dielňa hlaholiky. Zapojiť sa môžete aj do súťaže v pití piva. Oplatí sa navštíviť aj interaktívnu dobovú kuchyňu či vyskúšať si rôzne tradičné remeslá. 

Po celý víkend to bude žiť aj na korze. Na pešej zóne a na Svätoplukovom námestí budú jarmoky, kde budete môcť ochutnať rôzne špeciality. Svoje pivá tu predstaví aj deväť remeselných a kočovných pivovarov, no nájdete tu i vína alebo medovinu. Pripravený bude aj hudobný, divadelný a literárny program pre veľkých i malých. 


Večerný program prvého dňa zakončia organizátori veľkolepo – koncertom Slovenského komorného orchestra a filharmonického zboru. 

Sobota

Program bude pokračovať aj v sobotu, a to na rôznych miestach po celom meste i na Zobore. „V sobotu ráno sa spoločne vydáme na putovanie po Cyrilo-metodskej ceste. Štartovať budeme v areáli Zoborského kláštora. Určite odporúčam aj prechádzku na Martinský vrch, kde sme si v spolupráci s Archeologickým ústavom a Zoborskými včelami pripravili úplne nový koncept Dňa otvorených dverí,“ povedal primátor Hattas.

Pripravené budú tiež komentované prehliadky, tvorivé dielne či stanovačka v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu. 

Druhý večer na hlavnom pódiu vystúpi Marián Čekovský a superstáristka Barbora Piešová. Uskutoční sa tiež galakoncert k 75. výročiu Divadla Andreja Bagara v Nitre, na ktorom uvidíte herecké hviezdy ako Eva Pavlíková, Kristína Turjanová, Martin Nahálka a ďalších. 

Nedeľa

V posledný deň slávností budú na námestí rôzne spevácke a tanečné vystúpenia, pričom vrcholom programu bude vystúpenie legendárneho umeleckého súboru Lúčnica. Na Pribinom námestí pod Nitrianskym hradom zas uvidíte historický sprievod na koňoch a príchod misie sv. Konštantína a Metoda do Nitry a ich prijatie kráľom Svätoplukom v roku 863. 

Celý trojdňový program nájdete TU

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: