- 3. júl 2024 o 19:50
Zomrel Ivan Hričovský, obľúbený profesor z SPU v Nitre. Celý život propagoval záhradkárstvo a ovocinárstvo
Nitru, ale aj celé Slovensko, zarmútila správa o úmrtí uznávaného vedca, pedagóga a autora množstva publikácií Ivana Hričovského, ktorý zomrel vo veku 92 rokov.
Jeho meno veľmi dobre poznajú niekdajší študenti a kolegovia zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre aj diváci televízie a poslucháči rozhlasu. Roky totiž propagoval záhradkárstvo a ovocinárstvo v ich vysielaní. Rady a odporúčania záhradkárom dával napríklad v reláciách Farmárska revue, či Nová záhrada.
Na univerzite v Nitre založil fakultu
Ivan Hričovský sa narodil v Dolnom Hričove v roku 1932. Svojej vášni sa venoval od mladosti a vyštudoval Vysokú školu záhradnícku v Lednici na Morave. Následne pracoval na viacerých farmám a pestovacích staniciach. V roku 1989 prešiel na Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre, dnes známu ako Slovenská poľnohospodárska univerzita (SPU), kde sa zaslúžil o vznik Fakulty záhradníctva a krajinského inžinierstva.
Stal sa tiež prvým univerzitným profesorom v odbore záhradníctvo v Slovenskej republike a vychoval množstvo ďalších odborníkov v tejto oblasti. Svoje bohaté vedomosti a skúsenosti zo záhradníctva a ovocinárstva však nikdy neváhal odovzdávať aj širokej verejnosti. Okrem vysokoškolských učebníc, zborníkov a odborných článkov napísal aj viac ako 20 odborných publikácií s radami a odporúčaniami pre záhradkárov.
Navždy ostane v srdciach ľudí
S profesorom Ivanom Hričovským sa lúčia aj čitatelia jeho facebookového profilu Rady do záhrady:
„Toto je smutný deň pre všetkých záhradkárov. Veľmi som si vážila jeho poznatky a milé vystupovanie.... Odpočívajte v pokoji...a úprimnú sústrasť rodine... ,“ napísala Maťa. „To bola hviezda. Takýto ľudia sú nesmrteľní, v jeho knihách tu budú stále,“ pridal sa Igor a sústrasť vyjadrila aj Zuzana: „Opustil nás Veľký Človek v oblasti ovocinárstva a záhradníctva, česť jeho pamiatke. Úprimnú sústrasť rodine a blízkym.“
Minútky zo Slovenska
- 20:10 Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka
- 20:10 Smrteľná nehoda neďaleko Banskej Štiavnice: Cyklista sa zrazil s policajtkou v aute, na mieste zomrel
- 20:10 Poslanca Jána Ferenčáka fyzicky napadli pred jeho dcérou, prehovoril o tom, čo sa stalo
- 20:10 Bánovce získali viac ako 600-tisíc eur na novú cyklotrasu, mesto chce posilniť prepojenie s okolitými obcami
- 20:10 Študenti rozhodli. Toto je Učiteľ roka 2025 na MTF STU v Trnave
- 20:10 PROGRAM: Košické Benátky, svetelná párty aj umenie v uliciach. Nenechajte si ujsť veľkolepé oslavy mesta Košice
- 20:10 FOTO: Vedeli ste, že aj Žilinský kraj má svoj Yellowstone ? Farebné jazierka so sírnym zápachom pozná len málokto
- 19:10 Poslanec Ľubomír Galko skončil na pohotovosti. Nešťastne spadol, vraj to brutálne bolelo
- 19:10 Kaliňák prijal výzvu študentov na diskusiu: V Žiline bude čeliť otázkam maturantov
- 18:50 Chceš 4-tisíc eur? Stačí sa stať šoférom MHD v Bratislave. Dopravný podnik ponúka aj ďalšie benefity
- 18:45 Šéfa cudzineckej polície v Košiciach odviedli z práce policajti, ide o podozrenie zo zneužívania právomoci
- 18:20 Súd uzavrel prípad Adama z Nového Mesta, ktorý airsoftovou zbraňou strieľal na spolužiakov. Namiesto trestu dostal iba..
- 18:20 V Lučenci došlo k takmer dokonalej lúpeži, prípad mal však nečakaný zvrat, zaskočil aj policajtov
- 18:00 Mladučká Simona zo Smrečian zmizla počas víkendovej noci. Pátranie už odvolali
- 18:00 FOTO: Hlavná ulica v Trnave sa opäť zmenila na ateliér. Vznikol nový hastag #TRNAVA