FOTO: S kočíkom či invalidným vozíkom prejdú len ťažko. Nitrania sú nahnevaní na zničené chodníky


FOTO: S kočíkom či invalidným vozíkom prejdú len ťažko. Nitrania sú nahnevaní na zničené chodníky
Galéria: 4 fotky
Foto: koláž; Facebook/Klokočina - problémy obyvateľov, unsplash.com/@rebelvisual

Zdravotné postihnutie môže výrazne skomplikovať život nielen osobe, ktorá ním trpí, ale aj jej známym a príbuzným. Pre mnohých sa každodenné činnosti stávajú náročnejšími a vyžadujú si zvýšenú pomoc od blízkych. Problém však často nespočíva len v zdravotnom stave.

Ťažko zdravotne postihnuté osoby sa často potykajú s nevyhovujúcou infraštruktúrou. Slabá bezbariérovosť či zanedbané verejné chodníky môžu pre nich vytvoriť prekážky, s ktorými sa nepopasujú ani s pomocou rodiny a priateľov. Svoje o tom vie aj Ľudmila z Nitry.

V skupine združujúcej obyvateľov sídliska Klokočina sa posťažovala na zničené a zanedbané chodníky. Obrovské medzery jej dajú poriadne zabrať, keď ide po sídlisku so svojou mamou, ktorá je na invalidnom vozíku. Hovorí, že často jej musia pomôcť okoloidúci ľudia.

So svojou skúsenosťou sa podelila aj Janka, ktorá tadiaľ chodí so svojim synom na invalidnom vozíku. „Dokopy on plus vozík má síce ‘iba’ cca 65 kg, ale je to teda riadny zaberák,“ vysvetlila a dodala, že kvôli chodníkom často nemá chuť niekam ísť.


Rozpadnuté chodníky však nepredstavujú záťaž pre osoby so zlým zdravím, ale aj rodičov s malými deťmi. „Asi by sa malo chodiť s kočíkmi po cyklotrasách. Tie sa budujú stále nové a tie isté aj niekoľkokrát opravujú,“ zhodnotil používateľ Lukáš.

Mnohým diskutujúcim sa nepozdáva výstavba cyklochodníkov. Myslia si, že ich výstavba ide na úkor rekonštrukcie starých chodníkov a obviňujú z toho súčasného primátora Mareka Hattasa. Hovoria, že asi zabudol ako ťažko sa chodí s kočíkom po zlých chodníkoch. 

Do diskusie vstúpil aj mestský poslanec Pavol Obertáš, tvrdí, že viacero poslancov sa snaží vyčleniť finančné prostriedky na opravu ciest a chodníkov. Problém vidí na mestskom úrade, ktorý od roku 2023 nedokáže pristúpiť k realizácii viacerých križovatiek v meste.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: