Obyvatelia v Šuranoch bojujú proti továrni na výrobu batérií. Podľa nich prídu o najúrodnejšiu pôdu


V Šuranoch má vyrásť gigatováreň. Obyvatelia však hovoria baterkárni nie

Foto: Obyvatelia v Šuranoch bojujú proti továrni na výrobu batérií. Podľa nich prídu o najúrodnejšiu pôdu
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

V meste Šurany sa pripravuje výstavba nového priemyselného parku na výrobu batérií, čo vyvoláva veľké obavy medzi miestnymi obyvateľmi. Mnohé riziká spojené s týmto projektom by mohli zasiahnuť životné prostredie, zdravie a kvalitu života v regióne. Nespokojní občania s týmto projektom nesúhlasia, spísali dokonca desatoro.

Podľa nich po výstavbe továrne príde mesto o najkvalitnejšiu a najúrodnejšiu ornú pôdu v oblasti, ktorá je zároveň jednou z najlepších na celom Slovensku. Pre priemyselný park je vyčlenená plocha viac ako 500 hektárov ornej pôdy, na ktorej by sa mohlo každoročne urodiť až 3000 ton pšenice. To v prepočte predstavuje päť miliónov bochníkov chleba.

Ďalšou vážnou hrozbou je masívny odber vody z rieky Nitra. V čase sucha môže nastať nedostatok vody pre celé okolie, okrem toho, výpusty vody do rieky môžu zhoršiť jej kvalitu a zvýšená teplota vody môže ohroziť biodiverzitu. Ovzdušie v oblasti bude tiež vystavené značnému znečisteniu agresívnymi látkami a rozpúšťadlami. Nie sú totiž známe bezpečnostné limity niektorých toxických škodlivín, ktoré budú tieto prevádzky produkovať. Tiež treba počítať s tým, že rozsiahle betónové plochy v letných mesiacoch zvýšia teplotu v okolí.


Aj keď je možné, že výstavba továrne ponúkne obyvateľom nové pracovné miesta v tomto sektore, negatívom je zhoršenie dopravy. Na cestách sa zvýši počet kamiónov a nákladných vlakov.

Obyvateľov trápi najmä riziko zhoršenia kvality života v regióne. S výstavbou projektu môže prísť nadmerný hluk, svetelný smog aj zhoršenie kvality ovzdušia. Ako sa tento problém bude vyvíjať ďalej, je zatiaľ otázne.

Zdroj: chranimesinase





Zdroj: chranimesinase.sk

Najnovšie v Nitrianskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia