• 22. október 2024 o 09:25

Nemocnica v Nových Zámkoch skončila v hodnotení letných stáží v TOP 10. Čo o nej povedali mladí lekári?

Foto: Nemocnica v Nových Zámkoch skončila v hodnotení letných stáží v TOP 10. Čo o nej povedali mladí lekári?
Foto: unsplash.com

Budúci lekári a lekárky majú za sebou letné stáže v slovenských nemocniciach. Počas tohto obdobia prebiehala aj kampaň #plnimbazanta, ktorú spustila platforma mladilekari.sk. Registrovaní používatelia - medici, mali možnosť hodnotiť jednotlivé oddelenia vo všetkých nemocniciach na Slovensku a podeliť sa s ostatnými o to, ako prebiehala ich prax a s akým prístupom lekárov sa tam stretli. Na základe ich hodnotení potom platforma zostavila rebríček tých nemocníc, v ktorých zažili študenti medicíny tú najlepšiu prax.


V top 10 sa dokonca umiestnila aj jedna nemocnica z Nitrianskeho kraja, a to Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky, ktorá skončila na 7. mieste. Ešte lepšie dopadli nemocnice v Banskej Bystrici, Poprade, Prievidzi, Martine, nemocnica Bory v Bratislave a nemocnica v Spišskej Novej Vsi. 

„Ďakujeme za vynikajúce hodnotenie letných stáží od aktuálnych a budúcich lekárov a lekárok. Naša nemocnica sa umiestnila medzi top 10 hodnotenými nemocnicami, čo je úspech, na ktorý sme hrdí!“ pochválilo sa vedenie novozámockej nemocnice na sociálnej sieti. 

Rebríček najlepších nemocníc podľa študentov

  1. FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica - 4,7 hviezdičky (57 hodnotení)
  2. Nemocnica Poprad - 4,6 hviezdičky (18 hodnotení)
  3. Nemocnica s poliklinikou Prievidza - 4,5 hviezdičky (25 hodnotení)
  4. Univerzitná nemocnica Martin - 4,5 hviezdičky (21 hodnotení)
  5. Nemocnica Bory - 4,5 hviezdičky (20 hodnotení)
  6. Nemocnica Spišská Nová Ves - 4,5 hviezdičky (19 hodnotení)
  7. Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky - 4,5 hviezdičky (12 hodnotení)
  8. Nemocnica Humenné - 4,5 hviezdičky (12 hodnotení)
  9. Nemocnica Alexandra Wintera - 4,5 hviezdičky (10 hodnotení)
  10. Fakultná nemocnica Trnava - 4,5 hviezdičky (41 hodnotení)

Študenti najčastejšie oceňovali najmä ústretových a komunikatívnych lekárov, ktorí im ochotne odpovedali na otázky a vysvetľovali činnosti a jednotlivé kroky operácie. Medici zároveň mohli nazbierať mnoho praktických skúseností, pričom vždy boli pod dozorom zdravotných sestier či lekárov.

„Za mňa veľmi dobrá skúsenosť. Odporúčam byť proaktívny (potom vás nechajú aj asistovať) a hlásiť sa k mladým pánom doktorom Lorándovi a Füssimu. Boli veľmi milí, zapájali nás a vysvetľovali všetko, čo sa dalo. Ak náhodou nebolo nič na operačke, alebo bolo stále to isté, dalo sa odísť aj skôr. Ak bolo niečo zaujímavé, dalo sa ostať aj dlhšie. Ak sa náhodou nedalo dobre pozerať na operáciu, musím ešte vyzdvihnúť ARO, ktoré sa tiež vždy s láskou venovalo. Za mňa veľmi dobrá stáž. Určite by som išiel aj znova,“ napísal Samuel, ktorý cez leto praxoval na chirurgii. 

  

Medici, ktorí stážovali na neurológii, vyzdvihli príjemné pracovné podmienky a viacerí sa zhodli na tom, že personál bol veľmi ochotný a milý. O čosi menej pozitívnu skúsenosť si však odniesli študenti z oddelenia gynekológie a pôrodníctva. 

„Stáž na tomto oddelení z praktického hľadiska bola dobrá. Videla som niekoľko pôrodov, malých zákrokov, ctg, ale aj operácií, pri ktorých sa dalo asistovať. Dalo sa pozrieť aj na neonatológiu po dohovore s pani doktorkou. Nevýhodou bola komunikácia s väčšinou doktorov (nie všetci), pretože nejavili až taký záujem o študentov,“ opísala svoju skúsenosť jedna zo študentiek. 

Takto zas svoju stáž z ošetrovateľstva opísala ďalšia študentka: „Pod dohľadom ma mala vedúca pôrodná asistentka, ktorá pokiaľ mohla, sa nám venovala a učila nás jednotlivé úkony, ako správnu prípravu infúznych súprav a podávanie liekov. Viedla s nami aj hodinu o zručnostiach v pôrodníctve so simuláciou pôrodu a pokiaľ na nás nemala čas, mali sme možnosť pozerať sa na zákroky a sekcie.“ V hodnotení však nemocnici vytkla, že čas na oddeleniach bol málo vyplnený, keďže tam v tej dobe praxovalo viac študentov. 

„Čo sa ešte týka ostatných sestier, najmä na oddelení šestonedelia, bola som veľmi nemilo prekvapená. Veľmi povrchné správanie k stážistom najmä od jednej sestry. Celkovo hodnotím túto stáž tak, že aj napriek tomu, že tam bol veľmi mladý a príjemný kolektív lekárov, už by som tam znovu stážovať asi nešla, minimálne nie medzi sestry,“ dodala ešte na margo svojej stáže. 

Minútky zo Slovenska