FOTO: Arborétum SAV Mlyňany – park z 19. storočia skrýva najväčšiu zbierku stromov z celého sveta na Slovensku


Navštívili sme arborétum Mlyňany, najväčšiu botanickú záhradu na Slovensku

FOTO: Arborétum SAV Mlyňany – park z 19. storočia skrýva najväčšiu zbierku stromov z celého sveta na Slovensku
Foto: Arborétum SAV Mlyňnany, redakcia Nitrak.sk

Len necelú polhodinu jazdy z Nitry v obci Vieska nad Žitavou sa rozprestiera botanická záhrada s najväčšou zbierkou drevín na Slovensku. Na ploche 67 hektárov tu možno nájsť viac ako 2300 druhov stromov a kríkov zo Stredomoria, Ameriky, Afriky či Ázie. Predstavuje príjemné a podnetné miesto na rekreáciu pre rodiny s deťmi či všetkých, ktorí radi spoznávajú tajomstvá prírody.

Arborétum Mlyňany neslúži len ako turistická atrakcia, no predovšetkým ako vedecké pracovisko Slovenskej akadémie vied. Pre návštevníkov je však sprístupnený celoročne, s výnimkou niektorých sviatkov. My sme ho preskúmali koncom septembra, kedy bola väčšina rastlín ešte v plnom rozpuku. Stihli sme sa tak kochať aj množstvom kvetín.

V súčasnosti najvýznamnejšie dendrologické zariadenie Slovenska bolo založené v 19. storočí uhorským šľachticom Štefanom Ambrózy-Migazzim. Z nápadu, ktorý dostal počas obdivovania stredomorskej flóry, sa vykľula jedna z najbohatších zbierok rastlín v strednej Európe.  Po ňom pomenovaný Ambrózyho park založený v pôvodnom dubovo-hrabovom lesíku dodnes tvorí základ dendrologického areálu. Zakladateľ tu dal tiež postaviť kaštieľ, ktorý je dominantou parku.


Rozmanité sekcie od pôvodných slovenských drevín až po exotické a raritné stromy dopĺňajú malebné oddychové zákutia, altánky či lavičky, ako aj jazierka, v ktorých možno pozorovať ryby a obojživelníky. Nechýbajú ikonické sekvoje či exotické borovice, ku ktorým sa viaže zaujímavosť – keďže lokálna pôda na severe Podunajskej nížiny je nevhodná na pestovanie ihličnanov, šľachtic Ambrózy si tu nechával dovážať humus a rašelinu. Tiež sú tu špecializované oddelenia s drevinami ďalekého východu, Číny, Himaláji, Kaukazu či Japonska. Nachádza sa tu aj kórejská plocha a najnovšou časťou je oddelenie slovenských stromov. 

Prejsť všetkými zamotanými uličkami arboréta za niekoľko hodín je prakticky nemožné. Na viacerých úsekoch parku sú umiestnené orientačné cedule, pri prechádzke by sme však boli ocenili lepšie značenie, či ideálne napríklad poskytnutie letákov s vytlačenou mapou už pri vstupe. Až takmer pri odchode sme si totiž uvedomili, že sme vynechali celú veľkú sekciu, a už bolo neskoro sa vrátiť.



V areáli tiež nebola žiadna možnosť občerstvenia, toaleta ani pitná voda, aj keď zákutie pri kaštieli ponúka na takéto služby hádam ideálne podmienky. Po prehliadke je ťažké ubrániť sa dojmu, že toto výnimočné miesto by si zaslúžilo viac pozornosti štátu a finančné prostriedky, vďaka čomu by mohlo prilákať viac návštevníkov a stať sa reprezentatívnou, oddychovou a edukatívnou inštitúciou na úrovni, ktorú si zaslúži. Za celú dobu sme v parku nestretli takmer žiadnych ďalších ľudí, aj keď bol víkend a prakticky ešte koniec leta.

Pred odchodom sme neodolali návšteve malého záhradníctva na okraji areálu samotného arboréta. Za rozumné ceny tu predávajú rôzne okrasné aj úžitkové dreviny, z návštevy si tak viete odniesť originálny suvenír. V priebehu roka sa tu koná viacero podujatí spätých s botanikou, napríklad Ambrózyho dni či výstava ruží. 

Flóra arboréta je momentálne v štádiu zimného vegetačného kľudu. Čakanie na jar si môžete skrátiť aj prehliadkou záberov jeho zákutí z neskorého leta, ktoré nájdete v priloženej fotogalérii:





Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Nitriansky kraj