Vianočné nakupovanie na internete vás môže vyjsť draho. Na tieto e-shopy si dajte dobrý pozor


Blíži sa Black Friday aj vianočné nákupy. Pozor však na podvodné e-shopy

Foto: Vianočné nakupovanie na internete vás môže vyjsť draho. Na tieto e-shopy si dajte dobrý pozor
Foto: Ilustračné. Zdroj: canva.com

S príchodom vianočných sviatkov a blížiacim sa Black Friday stúpa nákupná horúčka. Mnohí ľudia hľadajú výhodné ponuky na darčeky, no pri nákupoch online treba byť opatrný. Nie všetky e-shopy sú dôveryhodné a nákupom na nespoľahlivej stránke sa môžete vystaviť riziku podvodu.

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) upozorňuje na viaceré rizikové e-shopy, ktoré nedodržiavajú zákonné povinnosti alebo komplikujú uplatňovanie spotrebiteľských práv. SOI na svojej webovej stránke zverejňuje zoznam týchto e-shopov ako odporúčanie pre spotrebiteľov.


„Zaradenie internetových stránok na zoznam rizikových e-shopov je len odporúčaním pre spotrebiteľov, aby nákup na internetových stránkach dôkladne zvážili,“ uvádza SOI. Zároveň zdôrazňuje, že zoznam nie je úplný a je potrebné byť obozretný pri každom online nákupe.

Medzi rizikové e-shopy patria:

  • www.kutilsro.sk. www.led-zrkadla.sk, www.polskytovar.sk, www.overeny-eshop.sk, www.zlacnenytovar.sk
  • rightdeal.sk
  • bonky. sk
  • suprisimo.sk
  • booho.sk
  • finlando.sk
  • fashy.sk
  • gigastore.sk
  • mobiluj.sk
  • zasielkonos.sk
  • fashionline.com
  • perfektna.sk

... a mnoho iných

V aktualizovanom zozname sa nachádza 36 internetových obchodov, ktoré SOI vyhodnotila ako potenciálne rizikové. Často ide o e-shopy so sídlom mimo Slovenska alebo Európy, a tak je ich kontrola a následné vymáhanie škôd komplikované. Na zozname sa nachádzajú aj stránky, ktoré lákajú na podozrivo lacný tovar, no po uskutočnení platby prestanú so zákazníkmi komunikovať.


Chcete si overiť, či je váš vybraný e-shop bezpečný? Pozrite si zoznam rizikových stránok priamo na webe SOI. Pred nákupom si radšej dvakrát premyslite, kde investujete svoje peniaze, aby ste si namiesto vianočnej pohody nepriniesli domov sklamanie.

Na čo si dávať pozor?

Zbystriť pozornosť by ste mali najmä pri recenziách na stránke. Ak žiadne recenzie nenájdete, je to varovný signál, ktorý by ste nemali ignorovať. Taktiež, ak sú na stránke príliš nízke ceny, môže to naznačovať problémy s kvalitou tovaru alebo signalizovať, že e-shop tovar po prijatí platby vôbec neodošle. 

Dôveryhodné e-shopy zvyčajne ponúkajú rôzne možnosti platby, vrátane dobierky. Ak obchodník vyžaduje výlučne platbu vopred, zákazník by mal zaplatiť len v prípade, že má istotu o spoľahlivosti predávajúceho.


Ďalším varovným faktorom je absencia dôležitých informácií na stránke, ako sú údaje o prevádzkovateľovi, obchodné podmienky, reklamačný poriadok alebo adresa pre vrátenie tovaru. SOI odporúča byť obozretný aj pri stránkach s nekvalitnou jazykovou úpravou či chybami, ktoré často vznikajú pri automatickom preklade.

„Spotrebitelia by mali byť na pozore pri weboch, ktoré nezverejňujú údaje o predávajúcom, uvádzajú len kontaktný formulár, vyžadujú platbu vopred a nepodávajú žiadne relevantné informácie o prevádzkovateľovi,“ zdôraznila inšpekcia.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Nitriansky kraj