Školstvo je v smútku: Učitelia sa v stredu obliekli do čierneho a vstúpili do tichého štrajku


Učitelia prišli v stredu do práce v čiernom, odbory vyhlásili tichý protest

Foto: Školstvo je v smútku: Učitelia sa v stredu obliekli do čierneho a vstúpili do tichého štrajku
Foto: Čitateľka

Učiteľom na celom Slovensku hrozí, že ich mzdy v roku 2025 neporastú, ale naopak, výrazne sa znížia. Dôvodom je návrh budúcoročného rozpočtu, podľa ktorého už druhý rok po sebe nebudú valorizované platy zamestnancov v školstve, spoločne s konsolidačnými opatreniami.

Takýto výsledok je podľa Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v rozpore so záväzkom, ktorý spravila vláda vo svojom programovom vyhlásení. Prisľúbila, že „zabezpečí každoročný rast miezd pedagógov a odborných zamestnancov a zlepší odmeňovanie nepedagogických pracovníkov škôl.“

Tabuľkové platy nižšie než minimálna mzda

Učiteľ s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa aktuálne po nástupe do zamestnania dostane za mesiac 1 200 eur v hrubom. Tabuľkové platy nepedagogických zamestnancov sú na tom ešte horšie, keďže začínajú pod úrovňou minimálnej mzdy. Riaditelia a rektori škôl týmto pracovníkom doplácajú zo zdrojov, ktoré sú určené na odmeny či osobné príplatky. Zamestnanie v školstve stráca atraktivitu a podľa predpovede Inštitútu vzdelávacej politiky bude v najbližších rokoch na Slovensku chýbať 1 600 až 2 100 učiteľov.

„Navrhovaná jednorazová odmena v roku 2025 v sume 800 € tieto problémy nerieši a nezaručí zlepšenie životnej úrovne ani zvýšenie atraktívnosti jednotlivých profesií pôsobiacich v školstve. Z tohto dôvodu Rada zväzu odmietla podpísať Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na roky 2025 a 2026, čím nezaručila sociálny zmier v oblasti školstva,“ vysvetľujú odborári s tým, že mnohí zamestnanci na tento príspevok ani len nemajú nárok.


Protest v čiernom

V stredu 27. novembra bol odbormi vyhlásený protest s názvom Školstvo v smútku - Protest v čiernom. Tisícky učiteľov aj nepedagogických zamestnancov škôl po celom Slovensku sa obliekli do čierneho, aby vyjadrili tichý nesúhlas a smútok nad smerovaním školstva.

„Keďže aj náš pedagogický zbor zo základnej školy Lietava patrí k mnohým pedagogickým zamestnancom, ktorí sú nespokojní s financovaním regionálneho a vysokého školstva, obliekli sme sa dnes do čierneho oblečenia v rámci tichého protestu, aby sme vyjadrili svoj smútok nad upadajúcim a umierajúcim školstvom. Dúfame, že si kompetentní na vyšších miestach uvedomia vážnosť situácie a pristúpia k rozumnej dohode vyhovujúcej obom stranám,“ vysvetlila svoju motiváciu pripojiť sa k protestu Žilinčanka, ktorá pracuje ako učiteľka v Lietave.

Výchova a vzdelávanie mladších generácií sú podľa odborárov tou najdôležitejšou investíciou do celej spoločnosti. Spísali preto zoznam požiadaviek, ktorý adresovali slovenskej vláde. Pokiaľ ich nesplní, hrozia ďalšími protestnými aktivitami, ktoré môžu vyústiť až do štrajku.

Požiadavky odborárov

Odborári prezentovali vláde šesť požiadaviek, ktoré majú zlepšiť situáciu v našom školstve. Týkajú sa predovšetkým zvyšovania platov, zjednotenia financovania a odmeňovania zamestnancov, ale aj reformy vzdelávacieho procesu.

  1. Zvýšiť tarifné platy všetkých zamestnancov školstva v roku 2025 minimálne o 10 %.
  2. Legislatívne nastaviť odmeňovanie pedagogických a odborných zamestnancov rady škôl, učiteľov vysokých škôl a vedecko-výskumných zamestnancov tak, aby ich tarifné tabuľky automaticky začínali v prvom platovom stupni a prvej platovej triede na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
  3. Legislatívne nastaviť odmeňovanie nepedagogických zamestnancov tak, aby ich tarifná tabuľka automaticky začínala v prvej platovej triede a prvom platovom stupni minimálnou mzdou.
  4. Zjednotiť odmeňovanie všetkých zamestnancov regionálneho a vysokého školstva do jedného zákona o odmeňovaní.
  5. Zjednotiť financovanie všetkých zamestnancov regionálneho školstva priamo z rozpočtu ministerstva školstva (presun osobných nákladov z originálnych pod prenesené kompetencie samosprávy).
  6. Akceptovať zásadné pripomienky zväzu ku kurikulárnej reforme (umožniť obsah vzdelávania v štátnom vzdelávacom programe rozdeliť na ročníky).



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Nitriansky kraj