- 8. február 2025 o 19:50
Na zmier ohľadom nepokojov pre baterkáreň v Šuranoch vyzýva už aj dekan farnosti sv. Štefana. Je to neprípustné, hovorí
V meste neďaleko Nových Zámkov sa stupňuje napätie. Obyvateľov Šurian už dlhšiu dobu polarizuje zámer čínskeho investora postaviť na okraji mesta priemyselný park a gigatováreň na výrobu elektrobatérií.
Odporcovia baterkárne sa boja najmä zhoršenia kvality života a životného prostredia. Proti zámeru skúsili bojovať prostredníctvom viacerých protestov aj petície. Požadovali tiež, aby nechali ľudí vyjadriť sa v miestnom referende, no mestskí poslanci na poslednom mimoriadnom rokovaní aj napriek tomu schválili zmenu územného plánu, ktorá otvára cestu kontroverznej baterkárni.
Vyhrážkam a verbálnym útokom v poslednej dobe čelí nielen primátor mesta Marcel Filaga, ale aj jeho zástupkyňa a ďalší členovia mestského zastupiteľstva.
Dekan vyzýva ľudí k zmiereniu
Veľké emócie, ktoré vládnu v meste a okolitých obciach, sa teraz snaží zmierniť šuriansky farár a dekan Štefan Vícen, ktorý na sociálnej sieti zverejnil výzvu k pokoju a zmiereniu. Dianie v meste vníma s veľkým znepokojením a stupňujúce napätie si všíma aj na internete, kde sa množia vulgarizmy a nenávistné komentáre.
„S naliehavou výzvou sa obraciam ku všetkým občanom nášho mesta i celého regiónu, ku katolíkom i nekatolíkom, k veriacim i neveriacim: Zastavme a nešírme stupňujúcu sa nenávisť, prejavujme ochotu k zmiereniu a k vzájomnému spoločnému nažívaniu v pokoji a porozumení,“ píše vo svojej výzve.
Ľudí zároveň požiadal, aby sa zdržali agresívneho správania a vyjadrení a boli voči sebe slušní, úctiví a tolerantní. Pripomenul, že žijeme v demokratickej spoločnosti, kde ľudia majú právo vyjadriť svoj názor, pripomienkovať, hodnotiť či kritizovať prácu vedenia mesta a zastupiteľstva. Nie je ale možné dosiahnuť, aby s rôznymi uzneseniami mestského zastupiteľstva boli spokojní úplne všetci občania.
Za pokoj v meste obetoval aj omšu
Je podľa neho úplne normálne, že na významné a strategické rozhodnutia, ktoré majú dopad aj na budúce generácie, môžu mať občania rozdielny názor. Chápe tiež, že sa ľudia snažia presadiť svoje názory v čo najväčšej miere aj pri stretnutiach s mestskými poslancami. Slušnosť ale má byť na prvom mieste.
„Je absolútne neprípustné, aby sa pri presadzovaní názorov používali nenávistné a agresívne prejavy a už vonkoncom nie zastrašovanie, vyhrážanie sa násilím a smrťou a vyzývanie občanov k takémuto konaniu či jeho schvaľovaniu,“ zdôraznil dekan.
Obyvateľov zároveň pozval na svätú omšu, ktorá bude obetovaná za zmierenie a pokoj v meste i celom regióne. Uskutoční sa v nedeľu 9. februára o 10:00 hod. v kostole sv. Štefana Prvomučeníka a bude streamovaná aj online.
Primátor podal trestné oznámenie
Voči prejavom nenávisti sa dôrazne ohradil i primátor mesta. „Ubližovanie, burcovanie emócií, osobné urážky, snaha o eskaláciu nenávisti a agresivity, vyhrážanie sa smrťou už prekročili všetky červené čiary, ktoré do vyspelej spoločnosti, a tým ani do nášho mesta, nepatria,“ vyhlásil Marcel Filaga. V januári podal v súvislosti s nebezpečným vyhrážaním trestné oznámenie na viacerých páchateľov.
Ľudí taktiež vyzval, aby neradikalizovali situáciu v Šuranoch a ďalej nestupňovali už existujúce napätie v meste.
Obyvatelia sa cítia zradení
Občania síce vítajú dekanov odkaz, no tvrdia, že „ruku na uzmierenie“ podávajú mestu neustále. „Nespokojní obyvatelia Šurian podali ruku na uzmierenie prostredníctvom pani poslankyni Danielovej a toto ušľachtilé gesto bolo vedením nášho mesta zmietnuté zo stola,“ ozval sa Miloš. Poslankyňa Alžbeta Danielová totiž na poslednom rokovaní navrhovala stiahnuť zmenu územného plánu z rokovania a vyhlásiť miestne referendum.
„Klopete na nesprávne dvere. Skúste v prvom rade osloviť primátora Šurian Filagu, zástupkyňu primátora p. Záhorákovú a poslancov - Bartoviča, Žvacha, Poláka, Vislajovú, Rampašeka, Cvika, Rosinu, ktorí odmietli vyhlásiť miestne referendum o územnom pláne. Skúste sa spýtať Rampašeka, prečo verbálne útočil na poslankyňu Danielovú, keď si plnila svoje povinnosti voči občanom Šurian,“ vyzval šurianskeho farára Karol.
Podľa Alžbety medzi obyvateľmi prevláda sklamanie, pohoršenie a pocit, že mestskí poslanci, ktorých si Šurančania vo voľbách zvolili, ich teraz zradili.
Minútky zo Slovenska
- 09:00 Obľúbená televízia po 15 rokoch končí. Diváci ju už nikde v ponuke nenájdu, za projektom stála známa tvár
- 09:00 Časť kontrolórov parkovania v Bratislave môžu čoskoro nahradiť skenovacie autá
- 09:00 FOTO: Aha, čo dokázali ľudia v Zázrivej! Vlastnoručne vybudovali studničku, posedenie aj lavičku pri kaplnke
- 09:00 FOTO: Turistický vláčik v Trenčíne otvára svoju sezónu, cez Mierové námestie vás ale tento rok neprevezie
- 08:45 Tragická nehoda na východe: Kamionista havaroval na rovnej ceste, okoloidúci bojovali o jeho život
- 08:30 Pozor na uzávierky v Partizánskom: Obyvateľov čakajú viaceré dopravné obmedzenia
- 08:15 Už v sobotu otvoria v Bošáckej doline jedinečný archeopark, návštevníkov prenesie do sveta Keltov a pravekých remesiel
- 08:15 Druhá vlna energopomoci mešká. Niektorí nedostali ani prvý šek, ľudia sú v neistote
- 08:15 FOTO: Oravský hrad sa vráti do éry palatína Thurza, prídu šermiari aj historický sprievod
- 08:15 Objavte severný Tribeč: Tri tipy na výlety za krásnymi výhľadmi a magickými miestami bez množstva turistov
- 08:15 FOTO: Polícia pátra po osobách z Prešova. Môžu pomôcť objasniť zmiznutie 6-tisíc eur
- 08:15 Už ste videli Ružinov v 3D verzii? Starosta predstavil technologickú novinku, je prvá svojho druhu na Slovensku
- 24.04. Rušňovodič posiela odkaz bežkyni, ktorá mu pri Dunajskej Strede skoro skočila pod vlak, zľakli sa aj okoloidúci
- 24.04. Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 24.04. Z bývalého závodu na Horehroní denne vyvážajú tisíce litrov kontaminovanej vody, hrádza sa môže pretrhnúť