Vtáky a hydinu v okrese Nové Zámky ohrozuje nákazlivý vírus, ktorý sa môže preniesť aj na človeka. Regionálna veterinárna a potravinová správa Nové Zámky informovala, že Veterinárny ústav vo Zvolene potvrdil u uhynutej labute veľkej pozitivitu na vírus aviárnej influenzy, teda vtáčej chrípky.
Mŕtve vtáky našli koncom februára na brehu štrkoviska v katastri obce Bešeňov a laboratórne výsledky neskôr ukázali, že ide o vysoko patogénny kmeň vírusu vtáčej chrípky H5N1.
RVPS Nové Zámky preto vydala niekoľko opatrení, ktoré sa týkajú nielen samosprávy, ale aj Poľovného združenia Bešeňov a chovateľov hydiny a vtáctva držaného v zajatí. Obec o tom informovala na webovej stránke.
Bešeňovská samospráva musí do 20. marca vykonať súpis všetkých chovov hydiny a vtáctva vrátane približných počtov jednotlivých druhov. Chovatelia hydiny musia zabezpečiť zvýšenú biologickú bezpečnosť – najmä dezinfekciu pri vstupoch do chovných priestorov, obmedzenie kontaktu vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi a používanie nezávadnej vody na napájanie. V prípade akýchkoľvek príznakov vtáčej chrípky, ako je pokles príjmu potravy či vyššia úmrtnosť, sú povinní ihneď informovať RVPS.
Úrady zároveň nariadili zvýšený dohľad nad voľne žijúcimi vtákmi, predovšetkým vodným vtáctvom. Ak sa v infikovanej oblasti nájdu uhynuté alebo choré vtáky, je potrebné ich výskyt nahlásiť príslušným úradom.
Platí tiež zákaz zhromažďovania hydiny na trhoch a výstavách, zákaz lovu voľne žijúcich vtákov a ich odoberania z prírody, ako aj zákaz vypúšťania pernatých zvierat zo zajatia do voľnej prírody. Tieto opatrenia ostávajú v platnosti až do odvolania.
Vtáčia chrípka (aviárna influenza) je vysoko nákazlivé prenosné ochorenie vyskytujúce sa predovšetkým u vtákov a hydiny. Je spôsobené chrípkovým vírusom typu A, pričom jeho prirodzeným rezervoárom sú voľne žijúce vodné vtáky. Hygienici vysvetľujú, že len niektoré vírusy vtáčej chrípky môžu spôsobiť infekciu aj u človeka. Medzi vysokopatogénny vírus však patrí aj spomínaný kmeň H5N1, ktorý sa potvrdil u labute v Bešeňove.
Práve tento vírus preukázal schopnosť prenosu na človeka. „Od januára 2003 do decembra 2023 bolo hlásených celkom 248 prípadov u ľudí z pacifického regiónu,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR.
K prenosu na človeka dochádza buď priamo, alebo nepriamym kontaktom s infikovanou živou alebo uhynutou hydinou. Ohrozené sú najmä osoby, ktoré sú v priamom kontakte s chorými vtákmi alebo ich kadávermi, napríklad farmári, veterinári a pracovníci zapojení do utrácania a likvidácie hydiny.
Chrípka spôsobená vírusom vtáčej chrípky sa obvykle prejavuje respiračnými príznakmi. „Klinický priebeh ochorenia u ľudí závisí od vlastností vírusu vtáčej chrípky a od predchádzajúceho zdravotného stavu pacienta. Často je charakterizovaný počiatočnou horúčkou a kašľom s rýchlym postupom ochorenia do dolných dýchacích ciest,“ vysvetľujú hygienici. Pri závažnom priebehu ochorenia môže dôjsť aj k poškodeniu pľúc, respiračnému zlyhaniu či zlyhaniu vnútorných orgánov.