- 23. marec 2025 o 15:05
Panthera Park mal otvoriť svoje brány, no nákaza im prekazila plány. Safari pri Leviciach tak ostáva zatvorené
Z otvorenia obľúbeného Panthera Parku v obci Turá pri Leviciach zatiaľ nič nebude. Tohtoročná letná sezóna mala odštartovať 5. apríla, no slávnostné otvorenie napokon museli presunúť na neurčito. Dôvodom je šírenie nebezpečnej a veľmi infekčnej nákazy slintačky a krívačky.
Zdravie zvierat je na prvom mieste
„Z rozhodnutia Štátnej veterinárnej a potravinovej správy zostáva Panthera Park, rovnako ako všetky zoologické zariadenia na Slovensku, do odvolania zatvorený,“ informovala vedenie parku na svojej sociálnej sieti. Toto rozhodnutie bolo prijaté ako preventívne opatrenie s cieľom ochrániť zvieratá. Nákaza totiž predstavuje vážne riziko nielen pre dobytok, ale aj raticovú zver.
Unikátny safari park je domovom mnohých exotických zvierat a najväčšieho počtu mačkovitých šeliem v Európe. Chovajú tu však aj mnohé iné druhy zvierat, vrátane leopardov, jaguárov, levov, tigrov či púm. Uvidíte tu aj vtáky, opice, papagáje či kopytníky.
„Je nám to veľmi ľúto, no zdravie a bezpečnosť zvierat sú pre nás prvoradé. O akýchkoľvek zmenách a novom termíne otvorenia vás budeme informovať prostredníctvom sociálnych sietí a oficiálnej webovej stránky Panthera Parku,“ dodal safari park.
Choroba sa šíri na 300 kilometrov
Začiatkom marca bol výskyt ochorenia potvrdený na farme v maďarskom Kisbajcsi, ktorá leží len pár kilometrov od slovenských hraníc. Na základe toho bolo na Slovensku zriadené reštrikčné pásmo, ktoré zasahovalo do okresov Dunajská Streda a Komárno. V piatok 21. marca sa nákaza potvrdila aj na Slovensku, na farmách v Medveďove, Ňaráde a v obci Baka.
Vírus sa šíri vzduchom na vzdialenosť až 300 kilometrov, priamym kontaktom, ale aj kontaminovanými predmetmi. Choroba sa prejavuje vysokou horúčkou a tvorbou pľuzgierov v ústnej dutine nakazených zvierat.
Minútky zo Slovenska
- 18:20 Centrum Prešova sa v sobotu večer premení na bežeckú oldies party. Hlavná ulica a časť Masarykovej budú uzatvorené
- 18:20 Zdravotníci v Brezne a Bystrici dokázali nemožné, Ladislavovi zachránili život po takmer 90 minútach resuscitácie
- 18:20 V Rajeckej doline láka turistov aj fotografov jedinečná atrakcia. Dostanete sa tam pešo aj na bicykli
- 18:20 VIDEO: Do osady v Čani chodia hasiči ako na klavír, vypaľujú tam trávu aj odpad, domáci po nich hádžu kamene
- 18:20 Pozor, tieto autá môžu byť nebezpečné! SOI zverejnila zoznam, majitelia tátošov by mali okamžite konať
- 18:20 Pamätáte si, keď v Bratislave otvorili prvý McDonald´s? Ľudia stáli v rade ako na mandarínky
- 17:30 Obyvatelia Lietavskej Lúčky sa sťažujú na prach z cementárne. Hovoria o pálení očí aj kašli
- 17:00 Dvojročný Alex trávi viac času v nemocniciach než na ihrisku, známy podnikateľ z Prievidze vyzýva obyvateľov k pomoci
- 17:00 Horkýže Slíže chystajú po 5 rokoch veľkú novinku: Na megaturné sa s novým albumom prestavia aj v Bystrici
- 17:00 Štátni ochranári spustili web, na ktorom nájdete informácie o výskyte medveďov
- 17:00 Pomôžte oživiť historické skleníky v Zámockej záhrade, kedysi sa tam pestovali ananásy. Hlohovec hľadá dobrovoľníkov
- 17:00 VIDEO: Hasiči v Trnovom oslávili 100 rokov. Obcou prešla spanilá jazda hasičských vozidiel
- 17:00 Letné prázdniny by mohli začať skôr. Drucker pripustil skorší koniec škôl, vysvedčenia by rozdali posledný júnový piatok
- 16:00 Najskôr "Na stráž", teraz kladivo a kosák. Bývalý žilinský poslanec opäť vyvoláva vášne
- 16:00 PRIESKUM: Dankova SNS by v apríli skončila mimo parlamentu, jazýčkom na váhach by mohol byť Matovič