Pohotovosti skrátia čas poskytovania zdravotnej starostlivosti, lekári so zmenou nesúhlasia


Foto: Pohotovosti skrátia čas poskytovania zdravotnej starostlivosti, lekári so zmenou nesúhlasia Foto: ilustračné, youtube

Ambulantné pohotovosti budú za pár týždňov fungovať podľa nového režimu. Od júla zavádza ministerstvo zdravotníctva nové pravidlá a najvýraznejšou zmenou je, že pohotovosti nebudú pacientom slúžiť nepretržite, teda počas celej noci až do rána ako v súčasnosti. Ošetrenie budú poskytovať iba do 22:00. Ministerstvo zdravotníctva pristúpilo k tejto zmene z dôvodu zlepšenia a zefektívnenia dostupnosti zdravotnej starostlivosť. Napríklad chceme, aby chodili tam, kam patria,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. 

Lekárske odborové združenie zrušenie pohotovostí po 22:00 kritizuje. Podľa odborárov hrozí, že po 22:00 nebude zabezpečená adekvátna zdravotná starostlivosť. „Táto zmena je nekoncepčná, pretože nie je vôbec domyslená do dôsledkov, vôbec nie je v prospech pacientov, výrazne finančne zaťažuje nemocnice, ktoré sú zadĺžené už teraz. A vychádza v ústrety súkromným poskytovateľom,“ povedal Peter Visolajský z Lekárskeho odborového združenia. 

Ministerstvo sa však pri skrátení prevádzkovej doby pohotovostí odvoláva na štatistiky, ktoré hovoria, že do pohotovostných ambulancií po 22:00 nechodil takmer nikto. S týmto tvrdením však Visolajský nesúhlasí. „Robím v krajskom meste v Nitre. Chodia k nám pacienti aj po 22. hodine. A veľa pacientov. U nás to vychádza sedem pacientov od polnoci do rána, ale to je priemer,“ reagoval. 

Po 22:00 tak pacient bude musieť ísť na urgentný príjem do nemocnice, ktoré sú však už teraz preťažené. Podľa odborárov sú dokonca v rozpore s odporúčaniami OECD, ktoré Slovensko dostalo minulý rok. „Slovensko malo v rokoch 2016 a 2017 najviac vyťažené urgentné príjmy zo všetkých krajín Európskej únie,“ dodal Visolajský. Ministerstvo ubezpečuje, že starostlivosť o pacientov bude riadne zabezpečená a preťaženia urgentných príjmov sa neobáva. Ako to však bude fungovať v praxi sa ukáže od júla.Zdroj: noviny.sk