Na Klokočine sa už holuby tlačia aj do bytov, Nitrianka Aďa ich po zobudení našla ráno v izbe, prosí o pomoc


Premnožené holuby trápia Klokočinu, Aďa ich našla v byte a nevie, čo robiť

Foto: Na Klokočine sa už holuby tlačia aj do bytov, Nitrianka Aďa ich po zobudení našla ráno v izbe, prosí o pomoc
Foto: FB: Klokočina - problémy obyvateľov (Aďka H.)

Na nitrianskom sídlisku Klokočina pribúdajú sťažnosti na premnožené holuby. Obyvatelia hovoria o znečistených balkónoch, zápachu a dokonca aj o ich drzosti vojsť do bytu a prechádzať sa po ňom, akoby tam bývali. Na kuriózny problém poukázala Nitranka Aďa, ktorá na sociálnej sieti zverejnila fotografie nečakaných ranných návštevníkov. 

„Ľudia, čo s nimi? Už som zúfalá. Na balkóne mám špice, aj na zábradlí aj na parapete, čo sa dalo, obložila som pletivom, denne ich vyháňam niekoľkokrát, mám plašič na vtákov, taký ten čo tak nepríjemne pípa. Práve som vstala a mám ich v byte,“ napísala a poprosila ľudí o rady. 

Ľudia radia, ako na holuby

Holuby zrejme využili svoju šancu a vošli dnu cez otvorené balkónové dvere. Potom sa pokojne prechádzali po byte, sedeli na parapete a pozerali sa z okna. 

Mnohí v komentároch žartovali, že by si po takejto skúsenosti zaobstarali vzduchovku alebo mačku. Objavilo sa však aj viacero praktických rád. „Ja by som dala sieť na balkón. Takú, akú sa používa, keď máte mačky,“ poradila Cuki. Podobne to riešia aj ďalší obyvatelia panelákov. 

„Ja mám byt na dvanástke a natiahol som sieť od zábradlia až hore. Občas sa tam aj tak nejako prepchajú, ale našťastie len zriedka. Ak vošli dnu, to by vyriešila otváracia sieť na dvere,“ napísal Daniel. Iní odporúčali kúpiť umelých dravcov. „Skúste kúpiť umelú čiernu vranu a dajte ju na zábradlie. Ževraj to funguje,“ napísal Marek. Lucka potvrdila, že „aj susedia majú havrana z Hornbachu a majú pokoj.“

Patrik jej zas poradil, aby si kúpila sieťku na balkónové dvere. Tá nevpustí do bytu holuby, ani komáre či iný hmyz. Erika ešte ponúkla ďalšie riešenie: „My sme kvôli holubom zasklili balkón a je pokoj. Sme pritom na samom vrchu.“

Čo ešte môže pomôcť?

Ak sa holuby vracajú opakovane, odporúčajú sa aj ďalšie opatrenia. V prvom rade treba odstrániť všetko, čo ich môže lákať – najmä zvyšky jedla či otvorené nádoby, ktoré môžu slúžiť ako zdroj potravy. Pomôcť môžu aj reflexné predmety, ako sú CD-čká, alobal alebo špeciálne pásky, ktoré sa lesknú a pohybujú vo vetre – holuby sa ich prirodzene stránia.

Na zábradlia alebo parapety je možné naniesť aj špeciálny gél proti vtáctvu, ktorý nie je nebezpečný, no je pre vtáky veľmi nepríjemný na dotyk, takže na mieste prestanú pristávať. Ďalšou možnosťou je zavolať odbornú firmu, ktorá sa venuje odpudzovaniu vtáctva a môže ponúknuť legálne a efektívne riešenia priamo na mieru.

Ak ide o dlhodobý problém viacerých bytov v paneláku, odporúča sa kontaktovať správcu alebo bytové spoločenstvo. Mnohé domy už pristúpili k spoločnému riešeniu – sieťovanie loggií, zasklenie balkónov alebo pravidelné čistenie výklenkov a priestorov, kde sa holuby zhromažďujú.

Problém rieši aj mesto Nitra. Na odchyt holubov si pravidelne najíma špecializovanú firmu. Ako nám nedávno povedal hovorca Tomáš Holúbek, odchyt holubov sa zvyčajne koná ku koncu roka, v novembri a decembri. Odchyt sa robí do špeciálnych klietok, ktoré sú rozmiestnené na miestach s najväčším výskytom holubov. Tie potom končia v kafilérii.



Najnovšie v Nitrianskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia