Detské hračky, ktoré obsahujú škodlivé chemikálie či zlyhávajú pri bezpečnostných testoch, už v Európe nemajú miesto. Európska únia (EÚ) prijala nové prísne nariadenia, ktoré majú ochrániť zdravie detí a sprísniť kontrolu nad tým, čo sa predáva v obchodoch aj online, informuje Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (SOS).
Nové pravidlá zakazujú používanie karcinogénnych látok, endokrinných disruptorov aj kožných senzibilizátorov. Stopku dostali aj biocídne zložky, okrem tých hračiek, ktoré sú určené výhradne na vonkajšie použitie.
Osobitná pozornosť sa venuje hračkám pre najmenších – teda deťom do troch rokov a všetkým výrobkom, ktoré si deti zvyknú vkladať do úst. V týchto prípadoch bude zakázané používanie parfumovaných alergénov a konzervačných látok.
„Hračky patria medzi najčastejšie hlásené kategórie výrobkov v európskom systéme varovania pred nebezpečnými produktmi,“ upozornila SOS.
Každá hračka predávaná v EÚ bude musieť obsahovať tzv. digitálny pas – systém, ktorý zhromažďuje všetky bezpečnostné informácie o produkte. Úrady ho budú môcť skenovať cez centrálny systém, čo výrazne zlepší dohľad a umožní rýchlejšie zásahy, ak sa na trhu objaví nebezpečný produkt.
Pri hodnotení tzv. smart hračiek bude EÚ po novom zohľadňovať aj ich dopad na duševné zdravie detí. Ide o reakciu na rastúce obavy z negatívneho vplyvu digitálnych technológií na psychickú pohodu najmladších.
„Spotrebiteľské organizácie tento nový míľnik v oblasti ochrany detí vítajú a oceňujú prácu tvorcov politík pri zabezpečovaní bezpečného hrania. Je nevyhnutné, aby sa deti hrali s hračkami, ktoré im neublížia fyzicky ani psychicky,“ uviedla SOS.
Nové pravidlá sa týkajú aj online platforiem ako Temu či AliExpress, kde sa často predávajú produkty nevyhovujúce európskym normám. Spotrebiteľské organizácie varujú, že účinnosť nariadenia závisí od jeho dôsledného vymáhania – najmä pri predaji cez internet.
Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) v posledných mesiacoch zasiahla proti viacerým nebezpečným hračkám: