Nitra pripravuje zmeny v parkovaní, tie sa dotknú najmä sídlisk


Foto: Nitra pripravuje zmeny v parkovaní, tie sa dotknú najmä sídlisk Foto: ilustračné

Mesto chce zaviesť nový systém pravidiel parkovania. Navrhuje tzv. rezidentský parkovací systém pri ktorom by obyvatelia s trvalým pobytom získali rezidentské karty a parkovali tak zadarmo v zóne, kde bývajú. Majitelia vozidiel bez trvalého pobytu v meste budú mať možnosť vybaviť si abonentskú kartu, ktorá bude spoplatnená.

Samospráva chce regulovať parkovanie najmä na sídliskách, kde sa mnohé byty prenajímajú a domáci tak majú problém nájsť parkovacie miesto. „Chceme ochrániť vlastných obyvateľov. Vydaním rezidentských kariet chceme dosiahnuť stav, že obyvateľ bude mať minimálne väčší priestor na hľadanie parkovacieho miesta ako doteraz, pretože veľa bytov najmä na sídliskách je prenajatých,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč.

O rozdelení vodičov na rezidentov a abonentov sa bude rozhodovať na júnovom zastupiteľstve. Poslancov bude zaujímať aj to, či bude musieť platiť za parkovanie rezident, ktorý ide navštíviť rezidenta do inej zóny, alebo aká bude vymožiteľnosť toho, keď si niekto zaplatí za ročnú abonentskú kartu a potom nebude mať kde zaparkovať.

Zadarmo budú parkovať všetky autá rezidentov bez ohľadu na to koľko ich rezident vlastní. Mesto chce, aby obyvatelia dodržiavali pravidlá, nevyhýbali sa plateniu a nevytvárali si vlastné parkoviská, pretože aj také prípady sa objavujú. „Nájdu kúsok miesta, vybudujú parkovisko, ohradia to nejakými pneumatikami a myslia si, že to je ich miesto,“ upozornil primátor. 

Mesto sa podľa primátora bude snažiť vytvárať nové parkovacie miesta a zrejme sa nevyhne ani budovaniu parkovacích domov. „V diskusiách budeme pokračovať a v žiadnom prípade nemienime parkovanie zveriť do rúk nejakej inej organizácii,“ dodal Dvonč. Zavedenie nového všeobecne záväzného nariadenia do praxe môže podľa neho trvať dva až tri roky. „Myslím tým definitívne zavedenie – aby sme mali aj investície dokončené, aj vyznačené parkovacie miesta, aj dostatok parkovacích miest,“ doplnil primátor.

Prečítajte si viac:


Zdroj: nitraden.sk