Autori kaviarne a reštaurácie Castellum na kopci hradu v Nitre si odniesli cenu za architektúru


Foto: Autori kaviarne a reštaurácie Castellum na kopci hradu v Nitre si odniesli cenu za architektúru Foto: facebook.com/castellumcafenitra

V priestoroch Starej tržnici v Bratislave sa konalo dňa 3. októbra 2017 udeľovanie Cien za architektúru - CE-ZA-AR 2017. Porota v medzinárodnom zložení so zvučnými menami rozhodovala o ocenených v šiestich kategóriach, ceny si nakoniec odniesli autori v týchto piatich - Rodinné domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér. Práve v poslednej menovanej oblasti zvíťazili autori reštaurácie a kaviarne Castellum cafe na kopci Nitrianskeho hradu.

Martin Dulík, Marek Šumichrast a Lívia Dulíková si tak odniesli CE.ZA.AR-a za exteriérovú podobu Castellum cafe v Nitre. Porota ocenila fakt, že kaviareň a reštaurácia zapadá do areálu kultúrnej pamiatky a plní niekoľko funkcií súčasne. „Decentne ustupuje do svahu a jeho strecha tak vytvára prirodzenú terasu s vyhliadkou, výhľad na mesto a jeho okolie ponúka kaviareň a reštaurácia aj zo svojho vnútra vďaka sklenenej fasáde. Súčasťou projektu je nová prístupová cesta, úprava zelene a sprístupnenie románskych hradieb,“ uviedla porota k víťazovi Castellum café Nitra.

Hrady pôvodne slúžili ako izolované a chránené sídla moci s prístupom pre vyvolených. Dnes – vo svojej funkcii ako kultúrne pamiatky - sa snažia prilákať čo najviac ľudí. Platí to aj o Nitrianskom hrade. Riešenie prístupovej cesty ku hradu teda nie je miestom kontroly príchodzích, ale snaží sa o spríjemnenie výstupu a vytvára miesto pre zastavenie a oddych. Tým je daný aj program reštaurácie a kaviarne Castellum Café. Objekt neexhibuje na hradnom kopci, ale, naopak, decentne ustupuje do svahu.


V rámci projektu vznikla aj nová prístupová cesta, v okolí hradu bola upravená zeleň a došlo aj k sprístupneniu románskych hradieb, odkrytých počas archeologického prieskumu v súvislosti s výstavbou kaviarne. Práve snahu o zlepšenie a skvalitňovanie životného prostredia spolu so zasadením do prostredia vyzdvihovali viacerí členovia poroty, medzi inými aj predseda poroty a rakúsky architekt Juri Tory či Michal Krištof, ktorý pôsobí v susednej Českej republike.

Medzi ďalšími ocenenými bolo napríklad obnovené námestie v Prievidzi, laureátom v kategórii interiér sa stala rekonštrukcia bytu v bývalom kláštore v Trnave. Špeciálnu cenu si odniesla Nová synagóga v Žiline, porota ocenila osobitný prínos pre rozvoj architektúry, ktorý nie je vyjadrený architektonickým dielom.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu