U poľovníka našli otravu, ktorá spôsobila uhynutie desiatok vtákov, hrozí mu 6 rokov


Foto: U poľovníka našli otravu, ktorá spôsobila uhynutie desiatok vtákov, hrozí mu 6 rokov Foto: noviny.sk

Prípad otrávených dravcov na juhu Slovenska polícia v Nových Zámkoch intenzívne vyšetruje. V stredu v Tvrdošovciach našli v rodinnom dome zakázaný prípravok-karbofuran, ktorý spôsobil uhynutie desiatok vtákov. Majiteľom domu je dlhoročný aktívny poľovník, ktorý pôsobil aj v susednom poľovníckom združení, odkiaľ však po konflikte musel odísť. 

Polícia ho vzala na výsluch a dva a pol litra chemickej látky, ktorú u neho našli poslala na podrobnejšiu expertízu. Pesticíd vo forme toxického jedu vyradí centrálnu nervovú sústavu z činnosti a zvieratá po jeho požití hynú v kŕčoch. Jeho používanie je u nás zakázané už 10 rokov.  

„Policajti odboru kriminálnej polície v Nových Zámkoch vykonali domovú prehliadku v Tvrdošovciach, na základe svojej operatívno-pátracej činnosti v súvislosti s nálezmi uhynutého vtáctva,“ uviedla hovorkyňa KR PZ v Nitre Renáta Čuháková. Od začiatku marca našli niekoľko desiatok uhynutých vtákov, ktorých spoločenská hodnota ja viac ako 80 tisíc eur.

Obvinený zatiaľ nie je nikto, ak sa však podozrenia potvrdia, páchateľovi hrozí až 6-ročné väzenie. „Polícia vedie trestné stíhanie vo veci pre trestné činy porušovania ochrany rastlín a živočíchov, nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych látok, vysoko rizikových chemických látok, biologických agensov a toxínov a pre trestný čin pytliactva,“  dodala Čuháková. 

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: noviny.sk