Záplavy sú dôsledkom budovania betónových plôch na úkor zelene, ministerstvo už pripravuje opatrenia


Foto: Záplavy sú dôsledkom budovania betónových plôch na úkor zelene, ministerstvo už pripravuje opatrenia Foto: facebook.com/prezidiumhazz

Včerajšie záplavy, ktoré postihli viaceré slovenské mestá sú spôsobené budovaním betónových plôch na úkor zelene. V zastavaných oblastiach chýba aj práca s dažďovou vodou, ktorá miesto toho aby ostávala v danej oblasti odteká do kanalizácie. 

„Ak chceme mať v mestách príjemné životné prostredie, je potrebné zastaviť úbytok zelene a budovať prvky zelenej infraštruktúry. Znamená to viac trávnikov a parkov, zelených striech, fontán, jazierok, nádrží či živých plotov,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná. 

Ministerstvo upozornilo, že nové budovy, parkoviská či asfaltové cesty predstavujú zväčšovanie plochy, ktorá odvádza vodu do kanalizácie a prehrieva mestské prostredie, ktoré môže v letných mesiacoch dosiahnuť až 50 stupňov. Aj preto ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vyčlenilo 33 miliónov eur na zelenú infraštruktúru vo viacerých regiónoch Slovenska.

Finančné prostriedky sú určené na budovanie zelených parkov, stien, striech ako aj aktivity v oblasti dopravnej infraštruktúry, akými sú zelené aleje či živé ploty. Využívať sa budú aj na budovanie dažďových nádrží a zavedenie zberných systémov na odpadovú a dažďovú vodu. Zdroj: webnoviny.sk