Takto pred rokom otvorila COOP Jednota svoju prvú automatizovanú predajňu otvorenú 24/7 v obci Šalgočka (okres Galanta). Dnes ich na celom Slovensku funguje 10 a čoskoro sa ich počet zdvojnásobí. V Nitrianskom kraji už tento formát nakupovania funguje v Šali, Nových Zámkoch a od minulého mesiaca aj v Šuranoch. Najbližšie do zoznamu pribudne Nitra, ale i ďalšie lokality ako Bobrov, Krupina a viaceré obce na Orave.
Mimoriadnu návštevnosť zaznamenali najmä počas štátnych sviatkov, keď sú bežné obchody zatvorené. Stačí, aby mal zákazník viac ako 18 rokov a v mobile nainštalovanú aplikáciu COOP Jednota Klub a overenú totožnosť. „Možnosť nakupovať v režime 24/7 si v aplikácii COOP Jednota Klub zatiaľ aktivovalo už viac ako 10 000 zákazníkov, ktorí zrealizovali vyše 25 000 nákupov. Vďaka aplikácii je dnes vstup umožnený do ktorejkoľvek predajne 24/7, bez ohľadu na región,“ uvádza Michal Švrček, riaditeľ sekcie IT a služieb COOP Jednota Slovensko.
Nonstop predajne využívajú aj zákazníci, ktorí pracujú na zmeny a potrebujú si súrne nakúpiť mimo klasických otváracích hodín. „Predajne počas bezobslužného režimu pravidelne využívajú profesie ako záchranári, policajti či kamionisti,“ objasnil Štefan Mácsadi zo spotrebného družstva COOP Jednota Nové Zámky.
Počas dňa tieto predajne fungujú v bežnom režime a za pokladňou vás obslúžia predavačky. Automatizovaný režim sa spúšťa po záverečnej, aby ste si tu mohli nakúpiť aj v neskorých nočných hodinách či počas sviatkov.
Zaujímavé je, že tento moderný spôsob nakupovania si obľúbili rôzne vekové skupiny. Zatiaľ čo mladší zákazníci oceňujú inovatívne technológie a flexibilitu, rodiny zase možnosť nakúpiť pohodlne s deťmi. Dokonca aj seniori si v automatizovaných predajniach našli svoj vlastný pokojný spôsob nákupu. „Zaznamenali sme situácie, keď do predajne prichádzali seniori, ktorí tam pokojne vedeli stráviť viac ako pol hodiny. V pokoji si prezerali sortiment, porovnávali ceny podľa papierového letáka či nakupovali podľa zoznamu a celkovo sa zdalo, že im tento spôsob nákupu vyhovoval,“ hovorí Ivan Bzdúšek, predseda COOP Jednota Senica.
Podobnú skúsenosť majú aj v Šali, kde COOP Jednota Galanta spolupracovala s Centrom voľného času na vzdelávaní seniorov, ako nakupovať v samoobslužnom režime. „Pomohli sme im stiahnuť aplikáciu a vysvetlili, ako funguje formát 24/7. Následne sme spolu vyskúšali samoobslužné nakupovanie. Mnohí sa technológií vôbec neboja a po zaškolení sa vracajú opakovane. Naša najstaršia zákazníčka má 85 rokov a v automatizovanom režime nakupuje pravidelne,“ uvádza Júlia Ančinová, podpredsedníčka predstavenstva COOP Jednota Galanta.
Okrem širokej škály zákazníkov pozitívne prekvapuje aj vysoká miera zodpovednosti a rešpektu, s ktorou ľudia pristupujú k tomuto formátu.
„Veľmi milo nás prekvapila disciplinovanosť zákazníkov a to, ako dôsledne dodržiavajú pravidlá v predajni. Ak niečo omylom nenablokujú, vrátia tovar späť do police alebo svoj nákup upravia pomocou vzdialenej služby, ktorá prevádzku a zákazníkov monitoruje. Jeden pán dokonca rozbil pri pokladni fľašky s pivom, zaplatil ich a do predajne sa vrátil s handrou a vedrom – zašpinenú podlahu sám poumýval. Takýchto príkladov máme mnoho, čo nás veľmi teší, a zákazníkom za tento prístup úprimne ďakujeme,“ dodáva Igor Jagelek z COOP Jednota Námestovo.