Invázia bzdôch zamorila balkóny aj byty na Chrenovej a ďalších častiach Nitry. Obyvatelia sa hromadne sťažujú na premnožený hmyz, ktorý sa cez okná a dvere snaží dostať dnu.
„Toto je môj balkón, nemôžem ani otvoriť dvere, lebo to mám všade. Neviem, čo s tým mám robiť a na koho sa obrátiť. Podla mňa sú to malé bzdochy, lebo sú tam aj veľké. Je to strašné, poraďte mi, čo s tým. Vďaka za každú radu,“ napísala zúfalá obyvateľka Inuska v príspevku, ktorý rýchlo získal desiatky reakcií.
Podobnú skúsenosť opísala aj Dominika: „Tiež mám plný balkón bzdôch, nemôžem ho ani otvoriť, lebo to všetko ide dnu. Večer pred spaním vždy zbieram 4 až 5 kusov zo spálne, lebo syn sa ich bojí.“ Problém nie je len estetický, ale aj psychický – mnohí sa hmyzu boja, iní sa sťažujú na nepríjemný zápach.
„Myslím, že ako pršalo a oteplilo sa, tak za to je toho tak veľa,“ napísala Martina. Niektorí skúšali chemické postreky, no tie nezaberajú dlhodobo. „Ja striekam zábradlie Biotollom, chvíľu to vydrží, ale dážď to zmyje,“ priznala Katarína.
Riešením môže byť uzavretie balkónov sieťkou alebo obojstrannou páskou na rámy dverí a okien. „My máme z bokov lexan a zhora po zábradlie sieťku proti hmyzu. Dávali sme to 2 až 3 roky dozadu, keď to začalo,“ odporučil Martin.
Napriek panike odborníci tvrdia, že invázia nebude trvať dlho – ide o sezónny jav, keď sa hmyz snaží nájsť úkryt pred zimou. Ako dodáva Eluška, „sú neškodné, len otravné – snažia sa dostať dnu pred ochladením. Len vydržať.“
Ďalší sa spoliehajú na ľudové rady – šalviový olej, levanduľa či postreky ako Biolit či Protect. Jedno je však isté – bzdochy si Nitrania v týchto dňoch rozhodne užijú viac, než by chceli.
Odborníci zo Slovenskej akadémie vied i Prírodovedeckej fakulty UK upozorňujú, že ide o invázne druhy – svetlozelenú bzdochu zeleninovú a sivú bzdochu mramorovanú. Do Európy sa dostali z Afriky, na Slovensku boli prvýkrát zaznamenané v roku 2014 pri Štúrove. Sú neškodné pre ľudí, no môžu zničiť úrodu – cicajú šťavy z rastlín, zeleniny aj ovocia.
Špecializovaná stránka domavi.sk odporúča využiť prírodné byliny, ktoré hmyz odpudzujú. „Výrazné vône sa aj v tomto prípade osvedčili pri zaháňaní rôzneho druhu hmyzu. Môžete teda využiť rôzne druhy éterických olejov alebo čerstvo natrhané rastliny.“ Zvlášť účinné proti bzdochám môžu byť levaduľa, citrón, alebo eukalyptus. Pomôcť však môžu aj byliny, ktoré každodenne používame v kuchyni - napríklad rozmarín, oregano a tymián.
Aby ste sa vyhli nepríjemného zápachu, ktorý bzdocha v nebezpečenstve vydáva, odporúča sa hmyz nezabíjať. Najlepšie ho je nabrať napríklad na kus papiera a vyniesť von.
Zaujímavosťou je, že na celom svete sa vyskytuje približne 40 tisíc druhov bzdoch, z toho 900 nájdeme aj na Slovensku. Ide o škodcu, ktorý napáda záhradné rastliny a stromy, napríklad marhule, čerešne, jablone, alebo vinič. Ak sa vám dostanú do bytu, zamerať sa môžu na izbové rastliny.
„Bzdocha obyčajná je 9–14 mm dlhá, žltohnedo až hnedočerveno sfarbená, husto čierno bodkovaná. Tykadlá svetlo a tmavo krúžkované. Bzdocha obyčajná napáda obilniny, zemiaky, tabak, ďatelinu, lucernu, repicu, horčicu, cukrovú repu, reďkovku, hlúboviny, slnečnicu, bobuľoviny, borovicu, liesku,“ uvádza portál Syngenta zamieravajúci sa na hmyz.