Pribudnú v Nitre ďalšie výbehy pre psov? Mesto nemá dobré správy


Foto: Pribudnú v Nitre ďalšie výbehy pre psov? Mesto nemá dobré správy
Galéria: 5 fotiek
Foto: Foto: Facebook Mesto Nitra / Nitrak.sk

Nitra má pre psov celkovo už osem výbehov – na Dieloch, v Mlynárciach, na Klokočine, v Starom meste a dva na sídlisku Chrenová. Po dlhých rokoch magistrát vypočul aj prosby psíčkarov z Čermáňa a minulý rok jeden pribudol na Hlbokej ulici. V roku 2022 tiež vybudovali nový výbeh na nábreží rieky na ulici Kraskova. Tento rok však mesto nemá pre majiteľov psov dobré správy.

Osem výbehov na viac ako päťtisíc psov

Podľa posledných údajov platných k 31. decembru 2022 bolo v Nitre evidovaných 5 671 psov, z toho 1 616 žilo v bytoch a 4 055 v domoch alebo v areáloch firiem.

Na osem výbehov tak pripadá vyše päť a pol tisíca psov. Hoci sa ich mesto snažilo rozmiestniť tak, aby boli pokryté všetky mestské časti, na niektorých miestach stále chýbajú, čo prekáža aj psíčkarom. Tí, čo čakali, že v budúcnosti pribudnú ďalšie, napríklad v Párovciach, však budú sklamaní. „Ďalšie výbehy sa momentálne neplánujú,“ povedal Nitraku hovorca mesta Tomáš Holúbek. 

Mesto pritom podľa Holúbeka vybralo v minulom roku na dani za psa presne 72 378 eur. Len pre pripomenutie, v meste je nastavená sadzba dane za psa na 35 eur, pokiaľ ho chováte v byte. K výraznému zníženiu poplatku došlo ešte v roku 2020, predtým majitelia platili ročne až 50 eur. 

Sadzba sa naopak zvýšila pre ľudí, ktorí psov chovali v rodinnom dome alebo v areáloch firiem a organizácií. Tí od roku 2020 platia 12 eur, teda o päť eur viac než predtým. 


Nepribudnú ani koše na exkrementy

Majitelia platiaci daň za psa majú každý rok nárok i na vrecká na exkrementy zadarmo, stačí si ich vyzdvihnúť na mestskom úrade.

Pokiaľ ide o koše na psie exkrementy, podľa údajov z roku 2022 sa ich v Nitre nachádza presne 80. Mesto však zatiaľ ďalšie neplánuje osádzať.

„Momentálne je pridávanie ďalších nádob pozastavené z kapacitných a technických limitov Nitrianskych komunálnych služieb,“ informoval hovorca s tým, že psie exkrementy sú súčasťou komunálneho odpadu. „Občan ich môže vyhodiť do ktorejkoľvek najbližšej nádoby na komunálny odpad,“ dodal Holúbek. 

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu