- 10. júl 2025 o 16:10
Mladá maliarka z Nitry Monika Zimová chystá výstavu Skrýše v snoch. Jej obrazy nie sú len krajinomaľbou
Niektoré spomienky nechcú byť zabudnuté. Niektoré sny sa tvária ako skutočné miesta. Práve tieto premenlivé priestory medzi vnútorným svetom a vonkajšou realitou nám sprostredkúva výtvarná umelkyňa Monika Zimová z Nitry vo svojej výstave „Skrýše v snoch“, ktorá bude od 12. júla sprístupnená v priestoroch Hotela Tartuf Beladice.
Výstavu zastrešuje kurátorka Sofiya Zelenkevich v spolupráci s Ústavom literárnej a umeleckej komunikácie pri Katedre etiky a estetiky FF UKF v Nitre.
Tvorba Moniky Zimovej je tichá, ale neústupčivá. Jej obrazy nie sú výkrikom ani výzvou – sú prítomnosťou. Autorka kombinuje vizuálnu jemnosť s podprahovým nepokojom. To, čo sa na prvý pohľad javí ako pokojná krajinomaľba, je v skutočnosti ladené posolstvo o prítomnosti, ktorá sa rozpadá na vrstvy snov, spomienok a niečoho, čo ani nemá meno.
Maľby pôsobia ako fragmenty sveta, ktorý je príliš známy na to, aby bol výmyslom. Vizuálny jazyk Moniky Zimovej balansuje medzi impressionistickou atmosférou a naivistickou kompozíciou. Používa tlmené farby, jemné kontúry, no najvýraznejším prvkom jej obrazov je svetlo – podmanivé, rozptýlené, akoby prechádzalo cez hmlu, pamäť či závoj snového času.
Výstava „Skrýše v snoch“ je pokračovaním jej predchádzajúcej výstavy „Ľudské skrýše“, ktorá sa konala v Národnej banke Slovenska do februára 2024. Nová výstava predstavuje výber z tvorby z uplynulých štyroch rokov.
Monika Zimová (nar. 2001) je absolventkou ZUŠ v Nitre, kde študovala pod vedením Soni Mrázovej. Kľúčovým momentom v utváraní jej umeleckej identity bola detská cesta do Nórska – do krajiny, ktorej svetlo, architektonická jednoduchosť a čistota zanechali v jej vnímaní silnú stopu. Zimová je držiteľkou dvoch ocenení z výtvarnej súťaže Výtvarné Spektrum 2023, odkiaľ postúpila do národného kola. Z jej doterajších výstav sú najvýraznejšie „Inšpirované Škandináviou“ v Ponitrianskom múzeu (2020) a výstava v Národnej banke Slovenska (2023 – 2024).
Výber z obrazov nájdete v galérii pod článkom. Celá výstava „Skrýše v snoch“ vás čaká od 12. júla v Hoteli Tartuf v Beladiciach – ste srdečne vítaní.
Minútky zo Slovenska
- 25.04. VIDEO: Futbalové ihrisko v Stupave obsadila večer nečakaná tréningová zostava. Čo na to domáci klub?
- 25.04. OhniskO Fire Dining & Brew Bar sa zaradil sa medzi najlepšie reštaurácie. Ktoré ďalšie košické podniky excelovali?
- 25.04. FOTO: Ján Balciar, ktorý šéfoval tajným, predáva svoju luxusnú chatu v Nízkych Tatrách, jej cena aj vzhľad vás prekvapí
- 25.04. Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka
- 25.04. FOTO: Mesto Prešov plánuje komplexnú rekonštrukciu Slovenskej ulice. Ilustračné vizualizácie pohoršili obyvateľov
- 25.04. FOTO: Trnavčania spomínajú na podniky, ktoré im v meste najviac chýbajú. Na ktoré nedajú dodnes dopustiť?
- 25.04. Dievčatku spadla zmrzlina na zem skôr, než si ju stihla vychutnať. Takúto reakciu košickej zmrzlinárne nečakali...
- 25.04. Neviete, kam sa vybrať na výlet? Na Podpoľaní stojí unikát, ktorý inde len tak nenájdete
- 25.04. Podozriví asfaltéri sa opäť objavili pri Žiline. Varuje pred nimi obec, na čo si dať pozor?
- 25.04. Mladý talent a obrovský úspech! Prešovčanka ovládla Európu, z majstrovstiev v bojovom športe si nesie zlato aj striebro
- 25.04. Obyvatelia Podhradovej sa hnevajú na starostu, my nepatríme k Severu? Pozývajú ho, aby sa k nim prišiel pozrieť
- 25.04. VIDEO: Chodci nečakane vbehli pred autobus v Bratislave, šofér len tak dobrzdil a vzápätí sa strhla vulgárna hádka
- 25.04. Patrika zaujal muž v kostýme čarodejníka. Bystrický Harry Potter je medzi miestnymi dobre známy
- 25.04. Drzosť v Borskom Svätom Jure: Šofér dal auto do opravy, mechanik mu ho za chrbtom predal, cena vyráža dych
- 25.04. FOTO: Pálenie Ďura je na Považí stále živým zvykom. Pozrite sa, kde všade túto tradíciu môžete zažiť