TOP 5 zrúcanín neďaleko Nitry, ktoré musíte navštíviť. Poznáte aj ich temnú históriu?


Foto: TOP 5 zrúcanín neďaleko Nitry, ktoré musíte navštíviť. Poznáte aj ich temnú históriu? Foto: Nitrak.sk

Každý hrad má svoju minulosť a niektoré temnejšiu než tie ostatné. Prinášame vám päť tipov na zrúcaniny, ktoré sú len na skok od Nitry a viažu sa k nim aj tajuplné povesti. Niektoré sú veru poriadne krvavé...

Oponický hrad

Zrúcanina Oponického hradu sa nachádza asi 30 minút jazdy autom od Nitry, nad obcou Oponice. Cestou k hradu určite neminiete ani krásne zrekonštruovaný renesančný kaštieľ Apponyiovcov, ktorý sa rozprestiera priamo v obci pri hlavnej ceste.

Auto môžete zaparkovať v uličke pri kaštieli, kde je i parkovisko. Odtiaľ vás už čaká nenáročný výstup po zelenej trase s miernym stúpaním, ktorý však nepotrvá dlhšie ako hodinu. Druhou možnosťou je trasa z Horných Lefantoviec – najprv pôjdete po modrej, a potom po zelenej značke. Táto cesta je dlhšia, no mali by ste ju zvládnuť do dvoch hodín.


Zo starobylých hradieb sú krásne výhľady a v okolí sa nachádzajú aj lavičky a ohniská, takže si môžete oddýchnuť alebo opekať. 

  • Legenda hovorí, že v tejto oblasti rád oddychoval kráľ Svätopluk. Na mieste, kde neskôr vyrástol hrad, údajne zanechal obrovský poklad. Vykopať ho však bude možné až vtedy, keď ho bude slovanský národ najviac potrebovať.

Hrad Gýmeš

Krásny výhľad ponúka aj hrad Gýmeš, ležiaci nad obcou Jelenec. Hrad láka návštevníkov svojou neokukanou a občas i tajomnou atmosférou, najmä za hmlistých dní. 

Z Nitry vám cesta autom zaberie asi polhodinu. Odporúčame zaparkovať pri rybníku v rekreačnej oblasti Remitáž a odtiaľ ísť nahor po žltej trase. Cestou si môžete spraviť zachádzku k vyhliadke Studený hrad, a potom sa opäť vrátiť na žltú značku.

Z rázcestia pod Gýmešom sa nakoniec zelenou trasou dostanete až k hradu. Využiť ale môžete aj alternatívu – červenú trasu (Ponitrianska magistrála), z nej potom odbočiť na zelenú a smerovať až ku Gýmešu. Vedie sem tiež množstvo cyklotrás.


  • V čase, keď na trón nastúpila kráľovná Mária, korunovala časť uhorskej šľachty za kráľa Karola Malého. Jeho vláda však trvala len 39 dní, pretože Alžbeta, matka kráľovnej, na neho zosnovala atentát s pomocou Blažeja Forgáča. Blažej zaťal mečom kráľovi Karolovi do hlavy a ten neskôr zomrel vo väzení na Vyšehrade. Blažej Forgáč dostal za odmenu hrad Gýmeš, 44 dedín a právo používať erb. Dlho sa však z odmeny netešil. Ešte v tom istom roku prepadol chorvátsky bán Ján Horvati kráľovský sprievod. Blažeja popravil a jeho hlavu poslal vdove po Karolovi Malom s odkazom, že kráľa pomstil. Kráľovnú aj s matkou olúpili, uväznili v Novigrade a Alžbetu pred očami kráľovnej Márie uškrtili a vyhodili z hradby.

Hrad Hrušov

V pohorí Tribeč, južne od obce Skýcov, sa týči aj hrad Hrušov. Z Nitry ste tam zhruba za 40 minút. 

Najlepší prístup k hradu je z hlavnej cesty, ktorá spája Topoľčianky so Skýcovom. Na turistickom chodníku sa držte na červenej trase a od rázcestníka na zelenej. Výstup vám potrvá zhruba pol hodinu.Druhou možnosťou je ísť priamo z obce Skýcov – opäť po zelenej trase. Z Topoľčianok tiež vedie cyklotrasa a zelený značkovaný chodník, ak však pôjdete pešo, potrvá vám to skoro dve hodiny.

Keďže trasa nie je náročná, zvládnete ju aj s deťmi. Pri hrade si môžete opekať alebo len tak sedieť a kochať sa okolitou prírodou. 

  • Povráva sa, že v pivniciach pod zrúcaninami hradu boli v troch sudoch ukryté poklady. Jeden strážil drak, druhý had a na treťom sedel kohút. Raz sa chcel cenností zmocniť istý pastier, ktorého kamaráti spustili dolu na lane. Privalili ho však sudy a odvtedy sa do hrušovského podzemia už nikto neodvážil.

Čierny hrad

Zvyšky Čierneho hradu sa nachádzajú v pohorí Tribeč, asi dva kilometre od obce Zlatno. Cesta autom z Nitry do Zlatna vám potrvá asi 35 minút. 

K hradu sa viete dostať priamo z obce po žltej turistickej značke. Spočiatku je cesta nenáročná, ale ku koncu začína mierne stúpanie. Výstup vám potrvá 45 až 60 minút v závislosti od tempa. Ak pôjdete aj s malými deťmi, tak ešte o niečo dlhšie. Keďže sa pri hrade nachádza i ohnisko s posedením, je toto miesto ideálne na piknik.

  • Povery o pohorí Tribeč sú zrejme všetkým známe – už vyše 70 rokov sa tu záhadne strácajú ľudia. Niektorí zmizli bez stopy, po iných ostali v horách len ruiny ich domov.


Hrad Levice

História ožíva i na gotickom hrade Levice, kde hradné múry prinášajú zmes starobylých tajomstiev a klenotov kultúrneho dedičstva. Z Nitry sa do Levíc dostane za 45 minút a z parkoviska je to k nemu peši už len pár minút. Keďže hrad stojí priamo v meste, navštíviť ho môže naozaj každý.

Z impozantnej stavby sa zachovali múry horného hradu s gotickým palácom, opevnenia a časť kruhovej bašty. Súčasťou hradu je tiež Dobóovský kaštieľ a kapitánsky dom pristavaný k hradbe.  Dnes tam sídli Tekovské múzeum, takže si môžete pozrieť aj viaceré expozície a výstavy.


Hrad aj múzeum bývajú otvorené celoročne, počas letných mesiacov dokonca dlhšie. Informácie o vstupnom a otváracích hodinách nájdete na webovej stránke hradu.

  • Levický hrad má oveľa temnejšiu minulosť. Po nevydarenom atentáte na kráľa Karola Róberta prikázal panovník zabiť rodinu Zacha Feliciána až do tretieho kolena. Jeho nevinnú dcéru údajne sťali rovno pod hradom a podľa povesti sa tam dodnes zjavuje ako belostný prízrak. Videli ju, ako kľačí na popravisku alebo nazerá do zamrežovaných pivníc a hľadá svojho muža a deti.
  • Za zmienku stojí aj studňa v starej časti hradu. Dnes už je síce zasypaná, ale v minulosti vraj mala v stenách pozapichované meče s ostňami a Turci do nej hádzali odsúdencov.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo