Slovenské Pompeje aj prechádzka „po Európe“. Päť tipov na zaujímavé výlety v Nitrianskom kraji


Foto: Slovenské Pompeje aj prechádzka „po Európe“. Päť tipov na zaujímavé výlety v Nitrianskom kraji Foto: Foto: Nitrak.sk/Ranč pod Babicou

Nitriansky kraj ponúka veľa zaujímavých miest na výlety. Možno o všetkých ani neviete, prinášame vám preto 5 tipov, kam sa vybrať aj s celou rodinou. Veľkým plusom je, že všetky sa nachádzajú menej ako hodinu cesty autom od Nitry. 

Foto: mapy.cz


Rozhľadňa a náučný chodník Žitavský luh

Cesta autom z Nitry: cca 30 minút

Rozhľadňa a pozorovateľňa vtáctva stojí na okraji prírodnej rezervácie Žitavský luh medzi obcami Žitavce a Veľká Maňa. Postavili ju v roku 2019 a má deväť metrov. Prístupná je hneď z hlavnej cesty, avšak pre väčší zážitok odporúčame poprechádzať sa po zhruba 3,5 kilometra dlhom náučnom chodníku, ktorý vedia dookola prírodnej rezervácie.

Prechádzka vám zaberie zhruba hodinu a pol, ale trasu môžete absolvovať i na bicykli. Zaujímavosťou je, že na lúkach a mokradiach v údolí rieky Žitava žije vyše 100 druhov vtáctva a ďalších jedinečných živočíchov.

Vodný mlyn Kolárovo

Cesta autom z Nitry: cca 1:10 hod.

Mlyn v Kolárove je unikátom, pretože ide o jediný zachovaný lodný mlyn na Slovensku. Stojí na mŕtvom ramene Dunaja na dvoch rovnobežných člnoch ukotvených k brehu. Vedie k nemu 86-metrový most, ktorý je považovaný za najdlhší most s drevenou konštrukciou v Európe. V mlyne v súčasnosti sídli Múzeum vodného mlynárstva.

Areál však toho ponúka oveľa viac, napríklad kemping, plážový volejbal, požičovňu člnov alebo tradičnú „Krčmu u mlyna“, kde sa môžete občerstviť. Tých najmenších určite potešia dve ihriská, ale aj farma s hospodárskymi zvieratkami.

Nádvorie Európy

Cesta autom z Nitry: cca 1:05 hod. 

Vedeli ste, že za jediný deň sa môžete poprechádzať po celej Európe? V Komárne je to možné. Na novom námestí stojí od roku 2000 unikátne stavebné dielo od architektov z Ateliéru Európa. 

Na jednom mieste uvidíte viac ako štyri desiatky budov, pričom každá z nich reprezentuje architektúru typickú pre nejaký štát. Belgicko, Holandsko, Taliansko, Nemecko, Španielsko – toto všetko a ešte ďalšie krásne dizajny budov vám sprostredkujú výnimočný zážitok.

Jednou z dominánt nádvoria je aj fontána s názvom Milénium, ale atmosféru taktiež dotvárajú sochy patrónov Európy, napríklad Márie Terézie, Panny Márie či Mateja Korvína. Všimnúť by ste si mali i historické vstupné brány, najmä Bránu Mateja I., ktorá svojím tvarom a farbami pripomína budovy postavené za jeho vlády, ale aj rodinný hrad Hunedoara.

Slovanské hradisko Valy

Cesta autom z Nitry: cca 58 minút

Neďaleko Piešťan sa nachádza najväčšie slovanské archeologické nálezisko na Slovensku. Hradisko Valy dokonca niektorí označujú za slovenské Pompeje. Pre návštevníkov je prístupné celoročne, z obce Bojná sa sem ľahko dostanete pešo i na bicykli. 

 

Už z diaľky vás privíta replika obrovskej slovanskej brány, ktorej dominuje 11-metrová drevená veža. V areáli hradiska môžete navštíviť aj rekonštrukcie obydlí a obranného valu. Na mieste pôvodného nálezu tiež stojí zrekonštruovaná hlinená pec či kováčska vyhňa. Vo veži sa zas nachádza expozícia s nálezmi ešte z čias Veľkej Moravy. Viac o archeologickom výskume a nájdených artefaktoch sa však dozviete v centre obce, kde bolo zriadené múzeum.

Ranč pod Babicou

Cesta autom z Nitry: cca 50 minút

Cestou z hradiska sa ešte môžete zastaviť na Ranči pod Babicou, ktorý taktiež leží v obci Bojná. O zvieratá tu nie je núdza, keďže okrem ranča tu majú aj mini zoo. Uvidíte tu vyše 40 druhov zvierat zo šiestich kontinentov, takže i tie exotické. Niektoré si odchovali sami, iné boli dovezené z nedôstojných podmienok. 

Areál však ponúka aj množstvo iných aktivít. Môžete si zahrať minifutbal, plážový volejbal alebo skúsiť lukostreľbu či jazdu na koni. Lákadlom sú dva obrovské rybníky, kde si s trochou šťastia dokážete uloviť svoj obed. Na kvalitnom jedle si ale pochutnáte hlavne v miestnej reštaurácii. V letným mesiacoch odporúčame sedieť na terase, odkiaľ je úžasný výhľad na vodnú hladinu.
Prečítajte si viac: