Tipy na výlet: Užite si úžasné výhľady na okolie Nitry z rozhľadní. Stačí len vystúpiť z auta


Foto: Tipy na výlet: Užite si úžasné výhľady na okolie Nitry z rozhľadní. Stačí len vystúpiť z auta Foto: Facebook/Obecný úrad Klasov

Rozhľadní nájdete v Nitrianskom kraji mnoho. Nie všetky ale majú tú výhodu, že sa k nim dostanete rovno autom. Vo väčšine prípadov vás čaká dlhší výstup, my však vieme o niekoľkých, ktoré sú hneď vedľa cesty.

Výlet tak môžete absolvovať aj za horšieho počasia, hoci v tom prípade za krásne výhľady neručíme. Možno sa vám však pošťastí.

Foto: mapy.czNevidzany – Požitavie – Širočina

Cesta autom z Nitry: 30 minút

Trvanie výstupu: menej ako minútu – prístupné autom

Táto 20-metrová veža bola nakrátko uzavretá pre zlý technický stav. V apríli 2023 však prešla obnovou a opäť je prístupná verejnosti. Nachádza sa na úpätí vrchu Veľký Dudok, v niektorých mapách ju preto môžete nájsť aj pod týmto názvom. Viete sa k nej dostať autom, takže ak vás neláka dlhý výstup a stúpanie do kopca, táto vyhliadka je pre vás ako stvorená. Alternatívou však môže byť i bicykel, hlavne za pekného počasia majú okolité vinice svoje čaro. Urmince – Rozhľadňa Urmince

Cesta autom z Nitry: 40 minút

Trvanie výstupu: z obce Urmince pešo 20 minút, prístupná aj autom

Pri obci Urmince stojí na kopci s názvom Viecha vyhliadková veža, z ktorej za dobrého počasia uvidíte až do Prievidze. Má 11 metrov a postavená bola v roku 2016 k 860. výročiu prvej písomnej zmienky o obci. Na jej vrchole je osadený aj slovenský dvojkríž. K rozhľadni sa dostanete autom, no pokiaľ pôjdete pešo z obce, potrvá vám to menej ako 20 minút. 
Klasov – Rozhľadňa Dolná Nitra

Cesta autom z Nitry: 20 minút

Trvanie výstupu: menej ako minútu – prístupné autom 

Rozhľadňa Dolná Nitra sa nachádza v klasovských vinohradoch smerom na Dyčiansku dolinu. Drevená konštrukcia je vysoká 15 metrov a ponúka výhľad na široké okolie – napríklad na Tribečské pohorie a vrch Zobor, Štiavnické vrchy aj Pohronský Inovec či jadrovú elektráreň Mochovce. Keď je dobré počasie, vidno z nej dokonca až do Maďarska. Maňa – Rozhľadňa Žitavský luh / Pozorovateľňa vtáctva 

Cesta autom z Nitry: 30 minút

Trvanie výstupu: menej ako minútu – prístupné autom

Rozhľadňa a pozorovateľňa vtáctva stojí na okraji prírodnej rezervácie Žitavský luh medzi obcami Žitavce a Veľká Maňa. Postavená bola v roku 2019 a má deväť metrov. Prístup k nej je hneď z hlavnej cesty, avšak pre väčší zážitok odporúčame poprechádzať sa po zhruba 3,5 kilometra dlhom náučnom chodníku, ktorý vedia dookola prírodnej rezervácie.
Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo