Kožená verzus látková sedačka: Ako si vybrať tú ideálnu?


Foto: Kožená verzus látková sedačka: Ako si vybrať tú ideálnu?

Sedačka je srdcom aj dušou vášho obývacieho priestoru. Je to miesto, kde relaxujete po náročnom dni, sledujete svoje obľúbené filmy a trávite čas s rodinou a priateľmi. Preto nie je možné podceniť výber tej správnej. No ako si vybrať ideálnu, keď existuje toľko možností?

Kožená sedacia súprava: Elegancia a trvanlivosť

Kožená sedacia súprava je perla v každom interiéri. Tichým spôsobom ukazuje na váš výnimočný vkus a je nadčasová. Ak sa o ňu staráte správne, bude vyzerať skvele aj po rokoch používania. Jedným z kúskov, ktoré kožené sedačky robia tak výnimočnými, je fakt, že s časom získavajú originálnu patinu, čo im dodáva jedinečný charakter. Prečo teda investovať do tohto luxusného kúsku nábytku? Odpoveď nájdete nižšie.

Kožená sedacia súprava vs. látková sedacia súprava: Výber materiálu

Jeden z kľúčových rozhodnutí pri nákupe sedacej súpravy je voľba materiálu, z ktorého je vyrobená. Materiál by mal byť ľahko udržateľný, trvácny a samozrejme esteticky príťažlivý.

Látkové poťahy sú najbežnejšou voľbou a existuje mnoho rôznych druhov s rôznymi kvalitami a špeciálnymi úpravami. Látkové sedačky majú väčšinou prijateľnú cenu, sú v rôznych farbách a vzoroch. No s látkovými sedačkami prichádza aj niekoľko nevýhod. Majú obmedzenú životnosť, sú náchylnejšie na škvrny a absorbuje vlhkosť, vrátane potu, čo môže spôsobiť nepríjemný zápach. Farby na látkových sedačkách tiež môžu s časom strácať svoju živosť.

Na druhej strane kožené sedačky zvládnu aj náročné používanie v domácnostiach s deťmi alebo domácimi miláčikmi. Pre alergikov sú výbornou voľbou, pretože nezachytávajú parazity, ako sú roztoče, a sú odolné voči prachu, potu a nečistotám. Okrem toho sú kožené sedačky príjemné na dotyk a poskytujú pohodlie počas celého roka. V zime hrejú a v lete zase chladia.

Jeden zo šírených mýtov hovorí, že v horúčavách sa na kožených sedačkách lepíme. Toto však neplatí, ak máte kvalitnú koženú sedaciu súpravu. Koža dýcha, udržiava optimálnu teplotu a nie je nepriľnavá.

Hoci sú kožené sedačky drahšie než látkové, sú dlhodobo výhodnou investíciou. S trvanlivosťou viac ako 20 rokov vám kožená sedačka ušetrí peniaze, ktoré by ste inak minuli na častú výmenu iného nábytku.

Kožená sedacia súprava: Správny výber materiálu

Kožené sedačky sú obvykle vyrobené z hovädzej kože, niekedy sa používajú aj teľacia alebo byvolia koža. No predtým, ako sa koža stane materiálom pre poťah sedačiek, musí prejsť niekoľkými úpravami, ktoré ovplyvňujú jej kvalitu. Výrobný proces kože je jedným z faktorov, ktoré majú významný vplyv na životnosť koženého nábytku.

Lacnejšie kožené sedačky sú niekedy vyrobené z takzvanej “štiepky”, ktorá sa získava štiepaním kože. Aj keď sú tieto sedačky cenovo dostupnejšie a jednoduchšie sa udržiavajú, nedosahujú kvalitu skutočnej kože. Preto je dôležité zvážiť, akú kvalitu očakávate od svojej sedačky a koľko ste ochotní investovať.

Starostlivosť o kožené sedačky: Dôležitá a jednoduchá

Sedačka s koženým poťahom nie je len symbolom kvality, luxusu a elegancie, ale je aj ľahko udržateľná a čistiteľná. Avšak starostlivosť nesmie byť zanedbaná. Pre zachovanie krásneho vzhľadu svojej koženej sedačky ju pravidelne ošetrujte špeciálnymi produktami na kožu. Ak sa neviete rozhodnúť, aký produkt zvoliť, môžete sa poradiť priamo s výrobcom nábytku.

Dôležitou súčasťou je aj pravidelná impregnácia kože, ktorá ju hydratuje a chráni. Impregnovaná koža odoláva vlhkosti, nevpíja pot a škvrny sa dajú ľahko odstrániť.

Okrem toho je dôležité zohľadniť aj prostredie, kam plánujete svoju koženú sedačku umiestniť. Optimálna teplota v miestnosti by mala byť medzi 15 a 30 °C a vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať okolo 40 až 70 %. Vaša kožená sedačka by nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu, ani by nemala byť príliš blízko tepelným zdrojom.

Výber osvetlenia je tiež dôležitým aspektom pri zariaďovaní obývacej miestnosti. Správne doplnkové osvetlenie môže vytvoriť dokonalú atmosféru.

Kožená sedacia súprava: Sklápanie a rozkladanie

Okrem materiálu je dôležité venovať pozornosť aj funkčnosti sedačky. Základné aspekty zahŕňajú možnosť rozloženia, polohovateľnosť, variabilitu jednotlivých častí a samozrejme aj dostupný úložný priestor.

Ovládanie všetkých týchto funkcií by malo byť jednoduché a rýchle. Sedačka by sa mala ľahko rozložiť, aby ste ju mohli využívať podľa svojich potrieb. Pri vyberaní možnosti rozkladania by ste mali tiež zvážiť konštrukciu sedačky. Aj keď je často skrytá, je jedným z kľúčových faktorov jej dlhodobej trvanlivosti. Drevo a masívna konštrukcia sú zvyčajne najlepšou voľbou.

Keď vyberáte sedačku, ktorá bude vašim verným spoločníkom, je dôležité zvážiť všetky tieto aspekty. Vhodná kožená sedačka môže byť dokonalým doplnkom vášho obývacieho priestoru a priniesť dlhodobú radosť a pohodlie.

Zvoliť si tú správnu sedačku môže byť náročné rozhodnutie, no správne informácie vám pomôžu urobiť správnu voľbu, ktorá sa stane skvelým centrom vášho obývacieho priestoru. Nezabudnite, že kožená sedačka nie je len nábytok, je to investícia do vašej pohody a štýlu vášho domova.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Inzercia/PR článok