Nitra spúšťa projekt s ambíciou zapojiť dôchodcov do dobrovoľníctva


Foto: Nitra spúšťa projekt s ambíciou zapojiť dôchodcov do dobrovoľníctva Foto: nitra.sk

Pokročilý vek nemusí znamenať aj koniec aktívneho života. Ľudia na dôchodku síce nie sú v centre rozvoja spoločnosti tak, ako tí v produktívnom veku, nie je však žiaden dôvod odsúvať ich na okraj. Ich bohaté skúsenosti a väčšie množstvo voľného času predstavujú potenciál, ktorý chce využiť Nitrianske centrum dobrovoľníctva. 

Centrum rozbieha od októbra projekt Tretí vek dobrovoľníctva. Ten chce dať priestor všetkým seniorom, ktorí sa chcú cítiť užitoční a venovať sa zmysluplným aktivitám vo svojej komunite. Uplatniť sa môžu napríklad ako spoločníci klientov jednej z piatich zapojených organizácií. 

Vítaná je aj pomoc s administratívnymi činnosťami, odovzdávanie svojich vedomostí a zručností pri organizovaní workshopov či kultúrnych akcií,“ upresnila koordinátorka projektu Andrea Kosír Hugáňová. Dôchodcovia sa tiež môžu zapojiť do záhradkárskych prác alebo realizácie voľnočasových aj odborných projektov z vlastnej iniciatívy.

Dlhodobé programy pre aktívnych seniorov pripravujú nitrianske organizácie Hospic – Dom pokoja a zmieru u Bernadetky, „Nitrava“ – Zariadenie sociálnych služieb, občianske združenie Alej na prameni, Združenie STORM a BORINKA- ALZHEIMERCENTRUM. V spolupráci Nitrianskym centrom dobrovoľníctva pomôžu všetkým záujemcom vybrať najvhodnejší spôsob zapojenia sa do dobrovoľníckej činnosti.


Prečítajte si viac: