Tipy na výlet: Tri unikátne technické pamiatky v Nitrianskom kraji, ktoré musíte vidieť


Foto: Tipy na výlet: Tri unikátne technické pamiatky v Nitrianskom kraji, ktoré musíte vidieť Foto: Facebook/Slovenské poľnohospodárske múzeum Nitra

Zdá sa vám, že ste už v Nitrianskom kraji videli všetky pamiatky a zaujímavé miesta? Mýlite sa, ešte je tu aj niekoľko unikátnych technických pamiatok.

Ide o pamätihodnosti, ktoré sú cenným svedectvom vynaliezavosti, kreativity a zručnosti našich predkov. Mnohé z nich sú výnimočné a jediné svojho druhu, avšak u spoločnosti sa netešia takej obľube ako napríklad hrady či zámky. 

Chodíme okolo nich, no nevenujeme im pozornosť. Veľa z nich už na to doplatilo - chátrajú a verejnosti ani nie sú prístupné. My vám však prinášame tri technické pamiatky, ktoré sú funkčné, zrenovované a ľahko dostupné. Skúste im dať šancu. Objavíte nový kus slovenskej histórie…

Foto: mapy.cz


Veterná studňa v Trávnici 

Cesta autom z Nitry: 40 minút

V obci Trávnica neďaleko Podhájskej môžete nájsť prvú zaujímavú technickú pamiatku, ktorá je ako jediná svojho druhu v strednej Európe stále na svojom mieste a navyše aj voľne prístupná. 

Jedinečná veterná studňa sa radí medzi národné kultúrne pamiatky v oblasti technického dedičstva. Postavili ju okolo roku 1920 a používala sa na čerpanie vody do spádového vodovodu. Na ten bol v minulosti napojený kaštieľ, ale aj koniareň a liehovar. 

Železná konštrukcia veternej studne prestala slúžiť v roku 1945 a hrozil jej zánik. V roku 2017 však prešla rekonštrukciou a dnes je opäť funkčná. 


  Pokračovanie článku pod reklamou  

Parná prečerpávacia stanica

Cesta autom z Nitry: 1:20 hod.

Parná prečerpávacia stanica leží medzi obcami Patince a Virt v okrese Komárno. Oblasť neďaleko hraníc s Maďarskom trpela častými záplavami, preto tu v roku 1897 vybudovali toto unikátne dielo. 

Krásnu industriálnu stavbu si môžete prísť pozrieť kedykoľvek, dnu sa však dostanete len v sobotu. Na vlastné oči tak uvidíte budovu kotolne, strojovňu, vodojem, 35 metrov vysoký komín a prístavu uzatváracích armatúr. V rámci expozície sa dozviete všetko o jej histórii a budete si môcť prehliadnuť i dobové technické zariadenie.


Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre 

Najviac technických pamiatok však jednoznačne nájdete priamo v Nitre v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu, ktoré je súčasťou výstaviska Agrokomplex. 

V areáli múzea, ktoré v súčasnosti zaberá viac ako 30 hektárov, však nie sú len expozície, ale aj skanzen, knižnica a nitrianska poľná železnica. Exponátov je tu viac ako 20-tisíc a uvidíte napríklad poľnohospodársku techniku, hasičskú techniku a v hangári aj lietadlá a helikoptéru. 

Deti však určite najviac ocenenia vyhliadkovú jazdu vláčikom. Úzkokoľajná parná poľná železnica je vzácnym unikátom, previezli ju sem z okolia Želiezoviec. Železnica prevádzkuje tri parné a jeden dieselelektrický rušeň.

Okruh vedie cez skanzen a vy tak môžete vidieť, ako to kedysi vyzeralo v mlyne, v škole alebo v lisovni oleja. Skanzen celkovo pozostáva z 33 objektov a niektoré sa dajú obzrieť aj zvnútra. 

Do múzea vás v súčasnosti pustia len ako skupinu, musí vás byť minimálne šesť a ohlásiť sa treba dopredu. Otváracie hodiny aj cenník nájdete na stránke múzeaPrečítajte si viac:


  • Trenčín
  • |
  • 07 december 2023, 12:34
Upozornenie na uzávierku ulice v Trenčíne