• 17. november 2025 o 14:05

Smer organizuje na nitrianskom Agrokomplexe Deň rešpektu k inému názoru, za rohom proti smerovaniu koalície protestujú

Foto: Smer organizuje na nitrianskom Agrokomplexe Deň rešpektu k inému názoru, za rohom proti smerovaniu koalície protestujú
Foto: Google Street View

Nitriansky Agrokomplex bude 17. novembra dejiskom podujatia, ktoré organizuje strana Smer pod názvom „17. november – Deň rešpektu k inému názoru“. Začiatok je naplánovaný na šiestu večer. Informáciu podľa Aktialuty.sk médiám oficiálne oznámili v pondelok ráno.

Premiér Robert Fico o pripravovanom podujatí hovoril viackrát, napríklad aj minulý víkend v relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko, kde poznamenal: „Pokiaľ ide o Smer, my si tiež pripravujeme svoje podujatia.“

Fico zároveň zdôraznil, že rešpektuje právo občanov protestovať proti vláde počas 17. novembra, zároveň však upozornil, že sa protesty môžu zvrhnúť do násilností: „Jediné, čo si neželáme, aby došlo k akýmkoľvek kontaktom a rôznym možno násilnostiam, pretože počúvame všeličo.“

Okrem osláv strany Smer chce premiér v tento deň zabezpečiť aj rokovanie vlády a koaličnej rady, hoci na stránke úradu vlády zatiaľ nie je ohlásené žiadne konkrétne zasadnutie. Poslankyňa Martina Holečková zdôrazňuje: „Ide však o klasickú smerácku akciu, kde bude vstup len na pozvánky a zvážajú na ňu dôchodcov z celého Slovenska. (dôkaz v komentároch) Lebo presne takto Smer rešpektuje iný názor. Do Popradu si dovezú vlastných “študentov” a v Nitre im zabezpečí verné publikum pán Kotian z Jednoty dôchodcov a razom z toho bude krásna akcia, kde všetci budú Ficovi tlieskať a smiať sa na jeho nemiestnych vtipoch. A ľudia s iným názorom? Tých tam pravdepodobne ani nepustia.


Smer má s organizovaním podujatí 17. novembra bohaté skúsenosti – v posledných rokoch strana pravidelne usporadúva snemy a vlastné akcie pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu, a to v rokoch 2022, 2023 a 2024. V roku 2021, keď bola Smer opozičnou stranou, využil 17. november na protivládne protesty pred parlamentom, ktoré sa konali aj počas pandémie a sprevádzali ich heslá ako „rúška dole“.

Vládna koalícia pritom schválila 24. septembra zrušenie 17. novembra ako pracovného pokoja, čo vyvolalo ostrú reakciu opozície a viacerých spoločností aj univerzít.


Na Slovensku, vrátane Nitry, študenti dostali rektorské voľno, aby si pripomenuli historickú úlohu študentov v rokoch 1939 a 1989. Nitrianske univerzity pripravili na tento deň program, ktorý reflektuje boj za slobodu a demokraciu.

Protivládne protesty na 17. novembra organizujú nielen mimovládne organizácie, ale aj opozičné strany. PS, SaS, KDH a Demokrati plánujú zhromaždenie v Bratislave na Námestí slobody, zatiaľ čo Hnutie Slovensko Igora Matoviča pripravuje vlastné akcie v Trnave a ďalších regiónoch.


Nitrianska verejnosť sa tak môže 17. novembra pripraviť na dynamický deň s paralelnými podujatiami.

Minútky zo Slovenska