• 24. november 2025 o 16:35

FOTO: Obyvatelia Nitry upozorňujú na miznúce stromy v mestskom parku, bobor pokračuje v ničení zelene v centre mesta

FOTO: Obyvatelia Nitry upozorňujú na miznúce stromy v mestskom parku, bobor pokračuje v ničení zelene v centre mesta
Foto: Staré mesto Nitra - problémy obyvateľov

V Nitre sa rozprúdila živá diskusia o miznúcich stromoch v mestskom parku. Obyvatelia upozorňujú, že v posledných dňoch pribúda poškodených kmeňov a viaceré stromy už museli byť odstránené. Podľa nich by malo mesto konať rýchlejšie a jasnejšie komunikovať, čo sa v lokalite deje.

Debatu na sociálnych sieťach odštartoval príspevok, v ktorom sa obyvateľ dotazuje, dokedy budú miznúť stromy z parku a kto je za to zodpovedný? Viacerí diskutujúci tvrdia, že príčinou môžu byť bobry pohybujúce sa v okolí rieky.

Objavili sa aj emotívne reakcie na konkrétne poškodené dreviny. „Treba oplotiť s drôtom. Aj vedľa tej reštaurácie je veľká vŕba a tá je už tiež doriadená,“ napísala jedna z obyvateliek.

Ďalší diskutujúci upozorňujú, že ide o dlhodobý problém a v parku môže čoskoro zostať minimum zelene. „Ešte budú chvíľu čakať a nebude jeden strom v parku,“ objavilo sa v komentároch. Ľudia preto žiadajú, aby samospráva zasiahla, preverila situáciu a ochránila zostávajúce dreviny.

Padli aj návrhy na riešenia — od oplotenia kmeňov až po odborný odchyt a presun zvierat do vhodnejšieho prostredia. Diskutujúci zdôrazňujú, že ich cieľom nie je ubližovať živočíchom, ale zabrániť ďalším škodám a strate stromov, ktoré sú v parku prirodzeným tieňom, útočiskom aj estetickým prvkom.


Mesto na podnety reaguje s tým, že stromy ničia bobry. Tie sú chráneným živočíchom a ich odchyt mesto nerobí a ani robiť nemôže. Škody sa v prípade ppškodenia stromov bobrom nepočítajú podľa spoločenskej hodnoty, ale prepočítavajú sa na drevnú hodnotu. Dôvodom je práve to, že bobor je zákonom chránené zviera.

Prijali sme však viaceré opatrenia. Hlavným opatrením je oplocovanie stromov pletivom, oplocované boli prioritne stromy v blízkosti brehu. V parkoch však máme niekoľko stoviek stromov, nie je teda reálne a asi ani žiadúce, aby sme ohradili všetky. Celkovo sme pletivo dali na viac ako sto stromov. Aplikovali sme tiež špeciálny náter na desiatky ďalších stromov, tento náter bobry odpudzuje,“ informoval nás mestský hovorca Tomáš Holúbek.


Minútky zo Slovenska