MHD v Nitre stále nemá dostatok vodičov, prijímajú šoférov z Ukrajiny


Foto: MHD v Nitre stále nemá dostatok vodičov, prijímajú šoférov z Ukrajiny Foto: arrivanitra.sk

Dopravný podnik Arriva Nitra, a.s., stále bojuje s nedostatočným počtom vodičov autobusov. Problém pretrváva od začiatku júna a v septembri dospel do štádia, že prepravca nie je v plnej miere schopný dodržať grafikon mestskej autobusovej dopravy.

Z toho dôvodu cestujúci často čakajú na zastávkach na spoj, ktorý sa nakoniec nedostaví. Predstavitelia Arrivy tvrdia že dopravný podnik hľadá pracovníkov všade kde sa dá. Do autobusu si však nechcú sadnúť nezamestnaní, Rómovia ani zahraniční pracovníci. A to najmä z toho dôvodu, že platy sa pohybujú na veľmi nízkej úrovni približne na 500 až 550 eurách.

Radnica a DP preto prišli s dočasným riešením. Ním bude náhradný grafikon MHD, v ktorom sa zredukuje počet spojov pri niektorých linkách až o 40 %. „Vlna nespokojnosti zo strany cestujúcej verejnosti je oprávnená. Je to logické, pretože Arriva ako dopravca nedodržuje to, čo máme dohodnuté a čo by zmluvne mala pre mesto zabezpečiť,“ uviedol pre portál teraz.sk primátor Nitry Jozef Dvonč. Nedostatkom šoférov netrpí len Nitra ale problémy má aj viacero iných dopravcov na Slovensku ale aj v Českej republike.

Mesto prijalo viacero opatrení, naposledy to bolo zvýšenie platov o 145 eur

„Urobili sme aj ďalšie kroky, takže odmietam kritiku mesta. Prijímali sme jedno opatrenie za druhým a vyústením malo byť schválenie dočasného cestovného poriadku. Ten mal priniesť istú stabilitu v tom, že keď občan príde na zastávku, aby aspoň presne vedel, kedy by mal autobus prísť,“ vysvetlil Dvonč.


Dočasný cestovný poriadok a v ňom veľké výpadky spojov najmä počas rannej špičky sa nepáči väčšine poslancov a vyzývajú na iné riešenie. „Priznám sa, že dočasný grafikon nie je žiadne komfortné riešenie pre obyvateľstvo. Preto sme sa aj po dohode s predsedami poslaneckých klubov dohodli, že stiahneme tento materiál a ešte skúsime hľadať nejaké východisko,“ povedal Dvonč.

V najbližších dňoch plánuje radnica zvolať stretnutia s ďalšími dopravcami aj s menšími, a požiadať ich o pomoc

Riešenie spočíva v tom, že linky, ktoré by nevedela zabezpečiť Arriva by zabezpečili iný dopravcovia. Všetky opatrenia by mali byť iba dočasné. Arriva totiž avizovala že začala nábor nových zamestnancov. „V štádiu zaškoľovania máme 15 až 20 vodičov zo Slovenska. K nim by malo pribudnúť ďalších 19 šoférov z Ukrajiny. Treba si však uvedomiť, že ich zaučenie bude trvať približne šesť mesiacov,“ uviedol pre portál teraz.sk Vladimír Šimko zo spoločnosti Arriva Nitra, a.s.

„Našim cestujúcim v Nitre, ktorých sa prípadné výpadky spojov dotkli, sa aj touto cestou ospravedlňujeme. Pracujeme na krátkodobých aj dlhodobejších riešeniach vážneho problému s nedostatkom skúsených vodičov,“ povedal Juraj Kusy, generálny riaditeľ spoločnosti Arriva Nitra.

Zoznam nevypravených spojov MHD Nitra na 20.10.2017 si môžete pozrieť TU


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: teraz.sk