Po ťažkej chorobe zomrel uznávaný vedec Martin Galgóci (†42), pôsobil na Ústave genetiky SAV v Nitre
Po ťažkej chorobe zomrel vo veku 42 rokov Martin Galgóci z Ústavu genetiky a biotechnológií rastlín SAV v Nitre, ktorý celý svoj život zasvätil výskumu domácej flóry a hybridných drevín. Náhla smrť mladého vedca zasiahla nielen jeho rodinu a blízkych, ale aj celý ústav, ktorý prišiel o talentovaného a zanieteného výskumníka, uznávaného odborníkom v oblasti genetiky a ekológie drevín, ale najmä o skvelého kolegu.
„Predčasná smrť zasiahla Martina v najväčšom rozmachu jeho tvorivých síl. Jeho odchod nie je len veľkou rodinnou tragédiou, ale aj ťažkou stratou pre Ústav genetiky. Prežívame veľmi smutné obdobie,“ uviedli jeho kolegovia v smútočnom oznámení.
RNDr. Martin Galgóci, PhD. absolvoval štúdium biológie a chémie na Fakulte prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Už počas štúdia sa profiloval ako výborný znalec domácej flóry s veľkým záujmom o lesné dreviny.
Vo svojej doktorandskej dizertačnej práci sa venoval genetickej identifikácii medzidruhových hybridov jedlí a ich rastovému potenciálu. Po obhajobe sa zameral na štúdium reprodukčného procesu hybridných rojov borovice lesnej a borovice horskej na rašeliniskách severného Slovenska.
V posledných rokoch viedol riešiteľské kolektívy projektov VEGA a COST, v rámci ktorých sa venoval domácim taxonom borievok, ich reprodukčným pomerom a hybridologickým vzťahom medzi druhmi Juniperus communis var. communis a J. sibirica, ako aj predpokladaným hybridným taxonom J. communis var. intermedia.
„Jeho predčasný odchod predstavuje veľkú stratu pre jeho rodinu, blízkych i kolegov, ktorí mali česť ho poznať a spolupracovať s ním. Česť jeho pamiatke,“ dodali jeho kolegovia.
Minútky zo Slovenska
- 18:20 Pozor, tieto autá môžu byť nebezpečné! SOI zverejnila zoznam, majitelia tátošov by mali okamžite konať
- 18:20 Zdravotníci v Brezne a Bystrici dokázali nemožné, Ladislavovi zachránili život po takmer 90 minútach resuscitácie
- 18:20 VIDEO: Do osady v Čani chodia hasiči ako na klavír, vypaľujú tam trávu aj odpad, domáci po nich hádžu kamene
- 18:20 V Rajeckej doline láka turistov aj fotografov jedinečná atrakcia. Dostanete sa tam pešo aj na bicykli
- 18:20 Pamätáte si, keď v Bratislave otvorili prvý McDonald´s? Ľudia stáli v rade ako na mandarínky
- 18:20 Centrum Prešova sa v sobotu večer premení na bežeckú oldies party. Hlavná ulica a časť Masarykovej budú uzatvorené
- 17:30 Obyvatelia Lietavskej Lúčky sa sťažujú na prach z cementárne. Hovoria o pálení očí aj kašli
- 17:00 Pomôžte oživiť historické skleníky v Zámockej záhrade, kedysi sa tam pestovali ananásy. Hlohovec hľadá dobrovoľníkov
- 17:00 Dvojročný Alex trávi viac času v nemocniciach než na ihrisku, známy podnikateľ z Prievidze vyzýva obyvateľov k pomoci
- 17:00 Horkýže Slíže chystajú po 5 rokoch veľkú novinku: Na megaturné sa s novým albumom prestavia aj v Bystrici
- 17:00 Letné prázdniny by mohli začať skôr. Drucker pripustil skorší koniec škôl, vysvedčenia by rozdali posledný júnový piatok
- 17:00 Štátni ochranári spustili web, na ktorom nájdete informácie o výskyte medveďov
- 17:00 VIDEO: Hasiči v Trnovom oslávili 100 rokov. Obcou prešla spanilá jazda hasičských vozidiel
- 16:00 PRIESKUM: Dankova SNS by v apríli skončila mimo parlamentu, jazýčkom na váhach by mohol byť Matovič
- 16:00 VIDEO: Bežná situácia na ceste vyvolala medzi šoférmi v Žiari búrlivú debatu. Ako správne stáť na tejto križovatke?