Do Zoborských kasární sa nasťahovali včely, prvý med bude možno už koncom jari


Foto: Do Zoborských kasární sa nasťahovali včely, prvý med bude možno už koncom jari

Vedenie Nitry sa v rámci snahy vytvárať príjemné prostredie pre obyvateľov aj návštevníkov z iných miest podujalo na vyčistenie plochy v areáli Zoborských kasárni. Vzniklo tu tak miesto pre včelie úle, o ktoré sa budú v budúcnosti starať dobrovoľníci z občianskeho združenia Zoborské včely. 

Ako informoval Rudolf Kotrusz v rozhovore pre mestský web, na stanovišti je aktuálne umiestnených 5 včelích rodín. V súčasnosti sú zazimované a čakajú, kým im počasie umožní vylietať z úľov. V pláne je však postupne doplniť ich počet na 10. 

Miesto bude slúžiť aj pre účastníkov včelárskeho krúžku, ktorý tu plánujú rozbehnúť. „To bola jedna z prvých myšlienok, prečo zriadiť mestskú včelnicu – aby si sem začínajúci včelári mohli na pár sezón umiestniť jeden dva úle a starať sa o ne s našou pomocou do momentu, kým si pre ne nájdu vhodné stanovište,“ vysvetlil Kotrusz. 

A kedy možno očakávať prvú dávku medu? Záleží to najmä od počasia, ako ukázala aj tohtoročná sezóna, kedy mali včelári kvôli dlhotrvajúcemu dažďu mnoho problémov. Dôležitý je aj prístup nektáru v bezprostrednom okolí včelstiev. Pri trochu šťastia by však sa prvý med mohol stáčať koncom jari. Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu