Nitrania prosia susedov, nech nepoužívajú jed na myši a potkany. Niekoľko mačiek bolo otrávených, mohlo ísť aj o úmysel?


Foto: Nitrania prosia susedov, nech nepoužívajú jed na myši a potkany. Niekoľko mačiek bolo otrávených, mohlo ísť aj o úmysel? Foto: ilustračné, unsplash.com

Obyvateľka nitrianskeho sídliska Chrenová prišla pred nedávnom o svojho domáceho miláčika, a to dosť krutým spôsobom. Jej kocúr totiž zahynul na následky otravy spôsobenej jedom na potkany. Stať sa to malo na uliciach Vašinova a Doležalova. Obyvateľov mestskej časti teraz prosí, aby pamätali, že prípravky proti hlodavcom škodia aj mnohým iným zvieratám. 

Pod príspevkom v susedskej skupine sa onedlho objavili komentáre od ľudí, ktorí mali v tejto lokalite podobnú skúsenosť. Nedávno dokonca jedna obyvateľka prišla rovnako na Vašinovej ulici o dvoch kocúrov, pričom obaja boli podľa jej slov otrávení. SIlný jed ohrozuje nielen domácich miláčikov, ale aj deti a chránené druhy

Pri používaní jedu na myši a iné hlodavce platí povinnosť umiestniť ich tak, aby k nim nemali prístup iní domáci miláčikovia, ale napríklad ani malé deti. Následky by totiž mohli byť tragické. Ako však pripomenula autorka varovního príspevku, mačka sa môže otráviť aj pokiaľ uloví myš, ktorá predtým jed skonzumovala. V bezpečí nemusia byť ani psy, keďže niektoré majú tiež sklony naháňať pri venčení hlodavce. 

Jed, ktorý zabil kocúra autorky príspevku musel byť navyše skutočne silný, keďže zomrel do niekoľkých hodín. Žena verí, že nešlo o zámer, avšak pokiaľ zistí, že mačky v okolí niekto trávi zámerne, plánuje to ohlásiť na polícii. Takáto silná otrava môže pri nevhodnom umiestnení ohrozovať aj voľne žijúce vtáky a cicavce vrátane chránených druhov.

V prípade problémov s hlodavcami je odporúčané uprednostniť menej ekologicky závadné spôsoby riešenia, napríklad klasickú pascu. Ak žije vo vašom okolí množstvo mačiek s voľným pohybom, najmúdrejšou možnosťou je pravdepodobne počkať, kým sa problém vyrieši sám. Zdomácnené dravce vaše okolie veľmi rýchlo zbavia myší a rozmiestňovaním otravy priamo ohrozujete ich život. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: