Koniec byrokracie na úradoch, vláda schválila nový zákon


Foto: Koniec byrokracie na úradoch, vláda schválila nový zákon Foto: ilustračné

Vláda schválila zákon proti byrokracii. Jeho cieľom je odbúranie administratívnej záťaže fyzických a právnických osôb. Zákon by mal platiť od 1. júla 2018 a občania tak nebudú musieť behať medzi niektorými úradmi s tlačivami, ktoré štát už vlastní. Pôjde o výpis z listu vlastníctva, výpis z obchodného registra, výpis zo živnostenského registra, a výpisy a odpisy z registra trestov. 

„Odbremeníme ľudí od dokladania najrôznejších výpisov, ktoré potrebujú pomaly na každom kroku, ak menia niečo vo svojom živote či podnikaní. Ľudia a firmy budú môcť svoj čas i peniaze vynakladať na zmysluplnejšie veci, nie ho tráviť zbytočným čakaním na úradoch. Ľudia vďaka tomu ušetria až 13 miliónov eur len na poplatkoch, čase a cestovných nákladoch,“ vysvetlil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. 

Zákon zmení 167 zákonov, 68 vyhlášok, osem opatrení a 12 nariadení vlády, ktoré hovoria o tom, že spomínané výpisy v papierovej forme musia občania a podnikatelia predkladať. Úrady si ich vďaka registrom, ktoré budú mať k dispozícii, budú vedieť skontrolovať v reálnom čase. 

V budúcnosti má prísť aj druhá etapa boja proti byrokracii, a tá sa dotkne aj výpisov o zdravotnom a sociálnom poistení či daňových nedoplatkov. „Tým pádom nikto ani nebude platiť za tieto výpisy, pretože štát od štátu si to vyberie online tak, aby to bolo bezpečné,” dodal Pellegrini. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: webnoviny.sk