Elektronická komunikácia miest a obcí s občanmi je úspešná, nahradila nekonečné vypĺňanie tlačív


Foto: Elektronická komunikácia miest a obcí s občanmi je úspešná, nahradila nekonečné vypĺňanie tlačív Foto: ilustračné

Systém DCOM-Dátové centrum obcí a miest bol uvedený do prevádzky s heslom jedenkrát a dosť. Od jeho zavedenia v decembri 2017 tak nahradil nekonečné vypĺňanie rovnakých údajov. Samosprávy ho využívajú pri riešení požiadaviek občanov, vybavujú sociálne dávky či vystavujú upomienky k nezaplateným poplatkom. Systém poskytuje elektronicky 138 služieb.  

Od uvedenia systému do prevádzky mestá a obce spracovali 320 250 podaní. „Je to najrozsiahlejší projekt elektronizácie služieb pre občanov. V praxi to znamená, že keď občan vypĺňa tlačivo, nemusí zadávať údaje, ktoré o ňom štát má  k dispozícií,“ uviedol Adrián Belánik zo združenia DEUS. 

Občania tak poskytnú svoje osobné údaje iba raz a štátne inštitúcie si ho vymenia medzi sebou, čím nebudú ľudí zbytočne zaťažovať. Podľa analýzy systém dokáže ušetriť pri jednom podaní u občana či úradníka jednu až tri hodiny. ZMOS chce aby tento systém využívalo čo najviac obcí a miest. Preto spolu s Ministerstvom financií plánujú spustiť druhú etapu v rámci ktorej chcú pripojiť 1 000 obcí. V roku 2020 by do systému malo byť zapojených 86 % miest a obcí. 

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: webnoviny.sk