Za zneužitie linky 112 hrozí vysoká pokuta, priplatíte si aj za ošetrenie pod vplyvom


Foto: Za zneužitie linky 112 hrozí vysoká pokuta, priplatíte si aj za ošetrenie pod vplyvom Foto: ilustračné

Na tiesňovej linke 112 sa počas roka prijme približne 1,4 milióna telefonátov. Stále sa však nájde veľa ľudí, ktorí linku zneužívajú. V článku sa tak dozviete aká pokuta za zneužitie linky hrozí a v akých prípadoch si poisťovne môžu nárokovať celú náhradu za výjazd záchranárov, ošetrenie a hospitalizáciu.  

„Minulý rok sme zaznamenali na tiesňovej linke 112 takmer 1 400 000 volaní. Necelá polovica z týchto volaní bola neoprávnená,” uviedol hovorca Ministerstva vnútra Peter Lazarov. SOS číslo omylom vytočia deti, staršie osoby, či sa to nedopatrením stane vo vrecku, no stále sa nájdu ľudia, ktorí linku zneužívajú zámerne. V takomto prípade hrozí pokuta vo výške 1 659 eur.  

„V roku 2017 sme mali 3 654 zneužití linky 155, kedy vyslaní záchranári na uvedenej adrese nikoho nenašli,” povedala hovorkyňa záchranárov Alena Krčová. Značnú sumu zaplatíte v prípade ak vás ošetrili či hospitalizovali, keď ste boli pod vplyvom omamných látok. Poisťovne si v takýchto prípadoch môžu zo zákona uplatniť nárok na tzv. regresnú náhradu. Toto právo je možné uplatniť aj voči tretej osobe, ktorá poistencovi ublížila. 

Niektoré z poisťovní najskôr začali s preventívnymi opatreniami. „Poistencovi posielame list s upozornením. Ak sa situácia v danom roku zopakuje alebo účet za liečbu poistenca presiahne 1 000 eur, tak si uplatňujeme regresnú náhradu,” informovala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová. 

V roku 2017 poisťovne zaslali svojim nezodpovedným pacientom tisíce výziev na regresné náhrady liečebných nákladov za nemalé peniaze. Za neplnoletých pacientov pod vplyvom omamných látok či alkoholu je zodpovedný zákonný zástupca, takže poisťovňa si regresnú náhradu môže uplatniť u rodičov.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: noviny.sk