Za zber snežienok a medvedieho cesnaku v chránených oblastiach hrozí pokuta. Kde ich možno zbierať?


Foto: Za zber snežienok a medvedieho cesnaku v chránených oblastiach hrozí pokuta. Kde ich možno zbierať? Foto: ilustračné

Štátna ochrana prírody (ŠOP) upozornila na nezákonný zber medvedieho cesnaku, snežienok a fialiek, ktorý je v treťom až piatom stupni ochrany zakázaný. Za nezákonný zber hrozí pokuta do výšky 3 300 eur.  V oblastiach s nižším stupňom ochrany, lúkach, lesoch či hájoch bez stupňa ochrany je ich zber povolený.

Každý, kto má záujem zbierať pre osobnú potrebu jarné kvety, by sa mal vopred informovať a ubezpečiť, na akom území tak chce urobiť a či je tam takáto činnosť dovolená,“ upozorňuje ŠOP na svojej webovej stránke

Pracovníci Správy chránenej krajinnej oblasti Vihorlat v uplynulom období zaznamenali viacero prípadov zberu medvedieho cesnaku v Národnej prírodnej rezervácii Jovsianska hrabina v Michalovskom okrese, kde platí piaty stupeň ochrany.

Keďže dohovory boli nedostačujúce pristúpili aj k ukladaniu pokút. „Práve teraz sa tam začali nájazdy ľudí z celého okresu. Vo veľkom ho zbierajú v rezervácii, pritom je dostupný aj v iných častiach Vihorlatských vrchov, ktoré nie sú chránené,“ hovorí botanik CHKO Vihorlat Ján Bosák.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: webnoviny.sk